MOSKVA (ČTK, TASR) - Za "prakticky sformovanú" označil včera ruskú vládu premiér Jevgenij Primakov. Spresnil, že kabinet má už 18 ministrov a do úplnosti zostáva vymenovať ďalších šiestich. Na včerajšom zasadnutí predsedníctva kabinetu ďalej uviedol, že jeho vláda do dnešného dňa splnila mnoho povinností týkajúcich sa dlhov na mzdách. Upresnil, že už uvoľnila prostriedky na vyrovnanie dvojmesačných dlhov na mzdách vojakov, keď za týmto účelom vyplatila 1,4 miliardy rubľov, asi 0,5 miliardy vydelila na dlhy zamestnancom vojensko-priemyselného komplexu a splatila aj dlhy na letných štipendiách študentov. Primakova však v tom čase pred úradom vlády čakali asi 2 až 3 tisícky rozhnevaných študentov a profesorov, domáhajúcich sa svojich práv.
Ruský premiér zároveň kategoricky poprel informácie, podľa ktorých vraj jeho kabinet chystá návrh zákona znemožňujúci voľné obchodovanie s valutami a návrat k administratívnemu regulovaniu valutového trhu. Špekulácie o tom, že Primakovov kabinet sa v terajšej krízovej situácii chystá zaviesť tvrdé obmedzenia v devízovom hospodárstve zverejnili v predvečer včerajšieho zasadania prezídia vlády takmer všetky ruské médiá. Premiér Jevgenij Primakov pritom pripustil, že jeden z pracovných variantov návrhu antikrízových opatrení rátal aj s týmito obmedzeniami, nebol však prijatý. Niektoré moskovské denníky označili za jeho autora prvého podpredsedu vlády, komunistu Jurija Masľukova.
V Moskve, Sankt Peterburgu a desiatkach ďalších veľkých ruských
miest sa v čase zasadnutia ruskej vlády konali protestné akcie študentov a pedagógov vysokých škôl. Ich účastníci žiadali vyplatenie meškajúcich štipendií a miezd, ich indexáciu zodpovedajúcu vzrastajúcim životným nákladom, ako aj celkové zlepšenie podmienok výučby a internátneho bývania. Priemerná výška vysokoškolského štipendia dosahuje v Rusku v súčasnosti približne sto rubľov, čo je v prepočte podľa aktuálneho kurzu necelých osem dolárov. Docenti na univerzitách zarábajú mesačne iba 900-1000 rubľov. Pred nedávnou prudkou devalváciou ruskej meny sa z tejto sumy ešte ako-tak dalo vyžiť, no teraz ich mzdy predstavujú len 70-80 dolárov, čo vysokoškolských pedagógov radí do kategórie ľudí žijúcich takmer na hranici životného minima.