vých oknách nápis v holandčine "Na prenájom", píše španielsky denník El País. 60-ročný Broers, ktorý sa vo štvrti narodil a zaoberá sa prostitúciou asi od chvíle, keď dostal rozum, si na horšie časy nespomína. Podľa SOR, čo je združenie vlastníkov "verejných domov s výkladmi", v ktorom je Broers tajomníkom, je asi 350 vitrín v tejto oblasti prázdnych "vinou imigračných úradov", ktoré zakázali prostitútkam z východnej Európy pracovať v Holandsku. Nová zákonná úprava nadobudla platnosť 15. augusta. Až do tých čias imigračné úrady udeľovali ženám z Maďarska, Bulharska, Rumunska, Poľska, Slovenska a Českej republiky povolenie na pobyt v súlade so zmluvou o pridružení k Európskej únii, ktorá stanovuje, že "autonómni" pracovníci z týchto krajín môžu žiť a vyvíjať svoju profesionálnu činnosť v rámci únie. Úradníci, ktorí zmluvu na začiatku 90. rokov vypracovali, iste nepredpokladali dôsledky, ktoré bude mať toto upresnenie o autonómnych pracovníčkach pre "štvrť červených lampášov" v Amstredame. Dva roky po tom požiadalo o povolenie na pobyt asi 20 prostitútok a od tých čias bola táto záležitosť predmetom neustáleho sporu medzi imigračnými úradmi a advokátmi žien. Až vlani v auguste sa jeden sudca z Haagu vyslovil jasne a stanovil, že výkon povolania vo výkladoch možno zaradiť do prípadov krytých zmluvou, ak ženy môžu dokázať, že sú nezávislé pracovníčky. Imigračná služba sa nedomnieva, že ženy túto podmienku plnia a rozhodla sa odteraz všetky žiadosti o povolenie na pobyt zamietnuť.
Podľa jej hovorcu Wijnanda Stevensa "nie je na väčšine prostitútok nič nezávislé". Sociálni pracovníci a policajti, ktorí v zóne pracujú, to môžu dosvedčiť, pretože každé ráno vidia, ako to isté vozidlo vykladá tri alebo štyri ženy na ich pracovisku. Ministerstvo spravodlivosti, ktoré má v referáte prisťahovalectvo, okrem toho usudzuje, že prostitúcia je takmer vo všetkých krajinách zakázaná, takže je veľmi ťažké ju prijať ako nezávislú prácu.
"Ale ona je," ubezpečuje Broers. "Dievčatá sú tu naďalej, nelegálne, a pracujú, ale v tajných hodinových hoteloch, kde je nebezpečenstvo väčšie a kontrola omnoho menšia," tvrdí. S týmto názorom súhlasí aj skupina prostitútok z Východu, ktorá podala na súd odvolanie.