Vysokým školám viazanie skomplikuje život *anketa

Vysoké školy nebudú môcť tento rok použiť 300 miliónov korún, ktoré im boli schválené v štátnom rozpočte. Minulý týždeň o hrozivej finančnej situácii rokoval v Trenčianskych Tepliciach Klub kvestorov vysokých škôl SR. Po rokovaní predsedníčka klubu, ...

Vysoké školy nebudú môcť tento rok použiť 300 miliónov korún, ktoré im boli schválené v štátnom rozpočte. Minulý týždeň o hrozivej finančnej situácii rokoval v Trenčianskych Tepliciach Klub kvestorov vysokých škôl SR. Po rokovaní predsedníčka klubu, kvestorka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Eva Chebeňová informovala, že kvestori, ktorí sú zodpovednými hospodárskymi pracovníkmi, sú nútení upozorniť kompetentné orgány i verejnosť, že vysoké školy a internáty budú musieť prerušiť prevádzku a v závere roka nebudú schopné vyplácať ani mzdy. V tejto súvislosti sme oslovili niektorých rektorov vysokých škôl, čo viazanie prostriedkov znamená pre ich školu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FERDINAND DEVÍNSKY, rektor Univerzity Komenského v Bratislave: "Viazanie pre univerzitu znamená 90 miliónov korún. Ak si uvedomíme, že na bežné a kapitálové výdavky sme dostali 255 miliónov, z ktorých sme už vyčerpali 205 miliónov, ostáva nám 45 miliónov. Zvyšné viazané prostriedky budeme musieť vziať z miezd, nič iné nám neostáva."

JURAJ STERN, rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave: "Nebudeme môcť vyplatiť mzdy, štipendiá, odviesť odvody. Aby sme prežili, potrebovali by sme 22 miliónov korún. Už teraz máme neuhradené faktúry za 4,5 milióna. Už včera sme mohli zastaviť výučbu."

MILOŠ SOMORA, rektor Technickej univerzity v Košiciach: "Rozpočet Technickej univerzity na jeden rok je 400 miliónov korún. Z toho 8 percent je 32, k tomu 4 milióny z minulého roka, ktoré nám neuhradila NBS. Znamená to, že rozpočtovo nie je pokrytý celý mesiac financovania univerzity, čo sa nedá len tak obísť. V závere tohto mesiaca bude zasadať Slovenská rektorská konferencia. Aj keď som ešte so svojimi kolegami rektormi nehovoril, trúfam si tvrdiť, že prvým bodom nášho rokovania bude opäť tento problém."

SkryťVypnúť reklamu

LADISLAV CIMERÁK, kvestor Žilinskej univerzity v Žiline: "Naša univerzita má po úpravách pridelený rozpočet bežných výdavkov vo výške 306,2 milióna korún. Podľa usmernenia ministerstva školstva môžeme čerpať 281,7 milióna. Takáto tvrdá regulácia zapríčiní rozdiel vo výške 24,5 milióna. Aj bez ,viazania`, čiže blokády už pridelených prostriedkov sme vo veľmi zlej finančnej situácii a najnovší zákrok to ešte zhorší. Prejaví sa to prevažne vo fixných nákladoch, teda v čerpaní energie, kde bude chýbať približne 13 miliónov, na telekomunikačné služby a poštovné asi 1,3 milióna, na uhrádzanie faktúr za výskumné úlohy vyše 4 milióny. Na nájomné bude chýbať 0,5 milióna, ďalšie pri čerpaní miezd a odvodov do fondov poisťovní a podobne. Nezostanú žiadne prostriedky na bežný chod univerzity, ani len na zásobovanie čistiacimi a hygienickými prostriedkami, nehovoriac o havarijnej údržbe a opravách zariadení, prístrojov a výpočtovej techniky."

SkryťVypnúť reklamu

MILAN MURGAŠ, prorektor pre rozvoj Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici: "Počítali sme s tým, že rozpočtové prostriedky do konca tohto roka viazané nebudú. Stalo sa a to nám určite skomplikuje život. Prijali sme organizačné opatrenia, musíme napríklad značne obmedziť výdavky na telefón, spotrebný materiál, cestovné, dodávky na opravy a údržby. Ukazuje sa, že zimný semester nebudeme môcť zrealizovať tak, ako sme si naplánovali, teda, že zápočty budeme mať týždeň pred Vianocami. Predpokladaný koniec semestra sa skráti, bude už 10. decembra, čo sa, prirodzene, odrazí aj na výučbe. Pokiaľ ide o platy pedagógov, disponujeme takým objemom prostriedkov na mzdy, že by nám mali vystačiť do konca tohto roku."

MILAN MARČOK, rektor Technickej univerzity vo Zvolene: "Túto skutočnosť mienime rozobrať na najbližšom vedení univerzity 12. októbra a dohodneme sa, aké opatrenia prijmeme. Požiadal som kvestorku, aby urobila analýzu hospodárenia a rozpočtových prostriedkov, ktoré nám zostávajú, lebo u nás spomínané osempercentné viazanie robí dvanásť miliónov korún. Neviem si predstaviť, ako by sme vykryli plánované veci, ktoré sme chceli z rozpočtu kryť."

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ch, jf, du, r

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu