Pred odvolacím súdom vo Versailles neďaleko Paríža sa včera začal proces s vodcom francúzskeho Národného frontu (FN) Jeanom-Marie Le Penom. Počas dvojdňového konania sa s definitívnou platnosťou rozhodne o tom, či ultrapravicovému politikovi na nasledujúce dva roky odoberú pasívne volebné právo. Dôvodom sankčného opatrenia je incident, ktorý sa odohral v rámci predvolebnej kampane na jar roku 1997. Le Pen vtedy v meste Mantes-la-Jolie fyzicky napadol socialistickú konkurentku svojej do parlamentu kandidujúcej dcéry. Za tento čin Le Pena odsúdili na podmienečný trest troch mesiacov väzenia a pokutu 20 000 frankov. Rovnakú sumu musí napadnutej političke vyplatiť ako odškodné. Okrem toho predsedu FN na dva roky zbavili pasívneho volebného práva, čo by v prípade potvrdenia verdiktu znemožnilo jeho účasť na budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu.
SPRÁVY PRE UNSCOM
Izrael od roku 1994 poskytoval Komisii OSN pre odzbrojenie Iraku (UNSCOM) dôležité informácie o tom, akým spôsobom Bagdad utajuje svoje zbrojné programy. V rozhovore pre včerajšie vydanie denníka Haarec o tom informoval bývalý inšpektor Scott Ritter. Ritter svoj post v tíme zbrojných inšpektorov opustil koncom augusta. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tvrdením, že USA a Veľká Británia systematicky podkopávajú úsilie komisie odhaliť arzenály irackých zbraní hromadného ničenia. Podľa neho UNSCOM mohla vo svojej práci pokračovať len vďaka izraelským informáciám. USA k problematike utajených zbraní pristupovali ako k akademickému cvičeniu, kým Izrael záležitosť považuje za otázku života a smrti, dodal Ritter.
PROTESTY V MALAJZII
Malajzijská polícia včera v hlavnom meste násilím rozohnala demonštráciu asi 300 odporcov premiéra Mohathira bin Mohamada. Oznámila to agentúra AFP. Pri akcii podľa očitých svedkov na ústrednom námestí Merdeka zatkli niekoľko desiatok osôb. Demonštranti požadovali okamžitú premiérovu demisiu a prevolávali heslá na počesť bývalého námestníka premiéra a ministra financií Anwara Ibrahima a žiadali jeho prepustenie. Anwara Ibrahima, považovaného za favorita protivládnych demonštrantov, 20. septembra obvinili v súvislosti s podozrením z udržiavania homosexuálnych stykov s dvomi so svojich spolupracovníkov. Premiér odvolal Anwara z vlády po tom, čo sa prejavila rozdielnosť ich názorov na finančnú politiku krajiny.
FATVA NAD RUSHDIEM
Veľký ajatolláh Mohammad Fazal Lankarání z iránskeho mesta Komm, kde sa nachádzajú moslimské šíitské svätyne, vyzval moslimov, aby splnili rozsudok smrti vyhlásený nad britským spisovateľom Salmanom Rushdiem. "Táto fatva nie je v žiadnom prípade odvolateľná a nikto ju nemôže zmeniť. Je povinnosťou všetkých moslimov na svete, ju vykonať," citoval včera Lankaráního iránsky denník. Irán sa vo štvrtok prostredníctvom ministra zahraničných vecí Kamála Charrázího dištancoval od odmeny 2,5 miliónov dolárov vypísanej za zavraždenie spisovateľa a prezident Sajjad Mohammad Chátamí ešte predtým povedal, že prípad Brita by mal byť pre Irán uzatvorený. Niekdajší duchovný vodca Iránu ajatolláh Chomejní uvalil v roku 1989 krátko pred svojou smrťou na Rushdieho fatvu za knihu "Satanské verše", ktorá je podľa moslimov urážkou islamu. Fatvu, ktorá má hodnotu právneho rozhodnutia, môže zrušiť len osoba, ktorá ju vydala. (ČTK, TASR)