. Francúzsko samotné čaká veľké prehodnocovanie jeho vlastnej európskej spolupráce s Nemeckom. Víťazná slovenská demokratická opozícia síce môže počítať i s podporou dnešnej vládnucej francúzskej koalície ľavice, ktorá v minulosti, rovnako ako tunajšie pravicové strany, často odsudzovala slová a činy slovenského premiéra. Zatiaľ však ani ich skutočný povolebný program a najmä vedúce politické osobnosti slovenskej opozície nie sú vo Francúzsku takmer vôbec známe.
Predovšetkým to možno vysvetľuje aj skutočnosť, že väčšina francúzskych médií, ako napríklad Le Monde či tunajší hospodársky denník La Tribune, síce viac-menej ironicky zaznamenali prekvapujúcu prítomnosť mondénnych hviezd francúzskeho hereckého a športového sveta v predvolebnej kampani HZDS, ale má zatiaľ ďaleko k priamemu odsúdeniu týchto činov. V tejto súvislosti vari stojí za to spomenúť dva celkom francúzske príklady. Denník francúzskych komunistov L‘Humanité predsa už roky v septembri tradične poriada na parížskom predmestí svoj veľký sviatok strany a tlače, kam pravidelne pozýva aj francúzskych spevákov a osobnosti francúzskej kultúry medzi nimi aj tých, ktorí komunistov nikdy nevolili. Ich vysvetlenie je tiež prosté - komunistická strana predsa vyberá vstupné a tí, čo pre ňu spievajú sú za to zaplatení a neuniknú ani daniam. O druhý príklad sa zasa postarala starnúca francúzska filmová hviezda Alain Delon - neváhal letieť až na ďalekú Sibír, kde prekvapeným francúzskym novinárom vysvetlil, že generál Lebeď, kandidát vo voľbách gubernátora, je mu sympatický ako svojím osudom, tak i svojou "láskou k vlasti". Generál Alexander Lebeď vo svojich sibírskych voľbách nakoniec zvíťazil, a tu sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu - rovnako ako celý finančný svet i Francúzsko sa zamýšľa nad dôsledkami ruskej finančnej krízy a nad tým, kto vlastne v Rusku môže zodpovedne vziať osud tejto krajiny do rúk - a práve tu sa, prinajmenšom, vo francúzskych očiach generál Lebeď zmenil zo včerajšieho vážneho kandidáta na ruské prezidentské kreslo len na priateľa francúzskeho herca Alaina Delona - teda na človeka, ktorý má ku skutočnej politike naozaj ďaleko.
Víťazov slovenských volieb teda, videné od Seiny, dnes čaká dokázať svetu predovšetkým to, že oni nie sú len anonymní priatelia hercov, hoci svetovej povesti, ale skutoční politici a sem, ako zdôraznil už citovaný francúzsky hospodársky denník La Tribune, patrí i rýchle rozhodnutie o prípadnej devalvácii slovenskej meny, ktorá rozhodne nepatrí nielen k víťazom slovenských volieb, ale naopak trpí ťažkým úbytkom na zdraví - a akékoľvek prieťahy, ako mieni La Tribune, jej na zdraví nepridajú.
ADOLF BAŠTA, Paríž
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)