PARÍŽ, RÍM, ŽENEVA, BELEHRAD (ČTK) - "Svojím spôsobom je Gerhard Schröder prvým nemeckým predstaviteľom, ktorý vzišiel zo zjednoteného Nemecka," napísal včera v komentári k nemeckým parlamentným voľbám francúzsky denník Libération. Helmut Kohl sa podľa neho udžal pri moci od roku 1994 iba vďaka slabinám sociálnej demokracie, ktorá doplatila na nedostaok schopných kandidátov, ako aj na obozretnosť pri presadzovaní politiky znovuzjednotenia krajiny. Francúzsky ekonomický denník La Tribune sa domnieva, že ak už bude nová nemecká koalícia akákoľvek, nebude v žiadnom prípade natoľko proeurópska, ako bola jej predchodkyňa. Volebná kampaň bez európskych hesiel ukázala, že na prvé miesto sa opäť dostávajú národné otázky a že politická budúcnosť krajiny sa bude odvíjať v rovnakej miere od vzťahov medzi spolkovými krajinami, ako aj od vzťahov s ich európskymi susedmi.
Taliansky liberálno-ľavicový denník La Repubblica na margo Schröderovho víťazstva poznamenáva, že by mohol "veľké zásluhy svojho predchodcu (zjednotenie Nemecka a euro) spravovať s energiou, ktorá sa už jeho vyčerpanému predchodcovi Kohlovi nedostávala". Za "dobrý deň pre Európu" označil výsledok nemeckých volieb denník talianskej Demokratickej ľavice L‘Unitá. Zároveň však dodal, že "Kohl si zasluhuje uznanie všetkých Nemcov a všetkých európskych krajín za svoje úsilie v prospech Európy a zjednotenia Nemecka." S omnoho väčšou rezervovanosťou prijímajú víťazstvo sociálnej demokracie talianske pravicové denníky. Il Giornale pritom poznamenal, že Kohla "zradili voliči z východu".
Podľa denníka Tribune de Genéve mnohí Nemci nevolili "proti odchádzajúcemu kancelárovi, ku ktorému prechovávajú obdiv", ale dali svoj hlas Schröderovi preto, že očakávajú zmenu v ekonomickej politike, najmä vyriešenie otázky vysokej nezamestnanosti, ktorá je postrachom v nových spolkových krajinách. Za pozornosť stojí reakcia srbskej tlače, ktorá vo všeobecnosti očakáva, že nový nemecký kabinet bude omnoho zmierlivejší v prístupe k otázkam kosovskej krízy. Oficiálna Belehradská agentúra Tanjug napísala, že "Schröder síce prisľúbil kontinuitu nemeckej zahraničnej politiky, nemožno ale zabúdať na to, že sociálni demokrati boli často kritickí k chovaniu ministra obrany Volkera Rűheho, ktorý chcel zo vše kých síl presadiť intervenciu NATO v Kosove".