VIEDEŇ (ČTK) - Všetky rakúske hlavné denníky včera s uznaním kvitovali výsledky parlamentných volieb na Slovensku. Označujú ich za pravdepodobný koniec Mečiarovej éry a varujú doterajšiu slovenskú opozíciu, aby sa nejednotnosťou nenechala pripraviť o plody svojho víťazstva. "Neskoro, ale predsa: Slováci až teraz uskutočnili svoju vlastnú zamatovú revolúciu. Hlasovacími lístkami zvrhli ‘mečiarizmus‘, ktorý sa síce dostal k moci demokraticky, ale postupne sa vyvíjal v diktatúru jednej strany," napísal včera v komentári denník Kurier. Za potešujúce označuje, že predovšetkým mladí voliči hlasovali pre zmenu, zatiaľ čo "populistické strany bez myšlienok dokážu bodovať už len u starších". "Pre novú generáciu nepredstavuje zrejme večný slovenský komplex malosti a s ním spojený nacionalismus už žiadny problém." "Rakúsko a EÚ by teraz mali nový demokratický začiatok na Slovensku podporovať všetkými prostriedkami a uľahčiť tak budúcej vláde cestu z izolácie. V opačnom prípade sa európski politici stanú pre Slovákov práve tak nedôveryhodnými ako tí predstavitelia západnej kultúry, ktorí sa za miliónové honoráre nechali naverbovať do Mečiarovej predvolebnej kampane," píše Kurier.
Liberálny denník Der Standard vzdáva "všetku česť slovenským voličkám a voličom", že sa nenechali zmiasť "hriešne drahou volebnou mašinériou Vladimíra Mečiara, bubnovou paľbou propagandy a dezinformáciami, nenávistnými a ohováračskými kampaňami", a odstavili doterajších mocipánov. Denník však varuje pred možnou nejednotnosťou terajších víťazov, ktorá by mohla opäť pomôcť Mečiarovi. "Vlastnými silami doteraz totiž nikdy Mečiar väčšinu nevytvoril, jeho silou vždy bola slabosť opozície," predovšetkým "tradičná krátkozrakosť a malosť jej predstaviteľov", upozorňuje denník. Vyjadruje však nádej, že "tentoraz aspoň nosné sily opozície rozoznali vážnosť situácie včas".
Renomovaný denník Die Presse vyvodzuje z výsledkov slovenských volieb záver, že "populizmus sa dá i prehnať. Voličov možno spoločným vystupovaním kandidátov s predstaviteľmi sveta bohatých a krásnych tak presýtiť, že väčšina nakoniec povie: Už toho bolo dosť!" Prečo teda HZDS dokázalo, hoci s odretým chrbátom, zostať najsilnejšou stranou? Pretože Mečiar je politický profesionál a dokázal si vytvoriť veľkú klientelu, ktorú počas svojej vlády uspokojoval, odpovedá Die Presse. Zaraďuje sem autoritárske vrstvy, ktoré desaťročia komunistickej vlády včlenili do spoločnosti, antimodernistov, ktorí sa ešte nedokázali vyrovnať so spoločenskou zmenou, zatuchnutých nacionalistov, ktorým sa páčilo, ako Mečiar dráždil neobľúbených Maďarov, a nových zbohatlíkov, ktorí za Mečiara rýchlo prišli k majetku. Voľby však dokázali, že táto časť slovenského obyvateľstva predstavuje menšinu. Jednoznačne posilnené vyšli z volieb strany, hlásiace sa k západným demokratickým princípom a otvorenosti voči svetu. Záleží iba na ich jednote, či sa Mečiarovi nepodarí znovu získať vládu. "Nový koaličný kabinet bude musiet byť veľmi disciplinovaný a dôsledný v prístupe k reformnému dielu. Keď sa to podarí, nepomôžu ani všetky krásky sveta dohromady Vladimírovi Mečiarovi späť k moci," uzatvára Die Presse.