vrátane špeciálne vycvičených kománd, včera začali vyčisťovacie operácie v oblasti ležiacej asi 45 kilometrov juhozápadne od kosovskej metropoly Prištiny. Jej cieľom je zlikvidovať v tejto časti provincie oporné body a zvyšky síl Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorá vedie ozbrojený boj za odtrhnutie Kosova od Juhoslávie. Albánske Kosovské informačné centrum (KIC) v Prištine oznámilo, že srbské sily začali útoky z troch smerov v blízkosti
miest Suva Reka, Uroševac a Štimlje. Toto ťaženie sa pritom sústreďuje na 11 dedín v tejto oblasti. Podľa albánskych zdrojov v sobotu večer zaznamenali v uvedenom priestore sústredenie 47 srbských tankov a asi 57 vojenských vozidiel. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií sa z týchto miest približne 15 000 civilných osôb pokúša uniknúť. Táto akcia nasleduje po operácii srbských síl v pohoriach Drenica a Čičavica západne a severozápadne od Prištiny, ktorá trvala prinajmenšom od piatku a pri ktorej bolo podľa posledných správ zabitých 78 Albáncov. Troch dôstojníkov srbskej polície zabili v noci na sobotu ozbrojenci z radov etnických Albáncov pri teroristickom útoku na dedinu Gornje Obrinje, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Glogovac. Polícia odpovedala na útok členov UCK, z ktorých vraj pri nočnej akcii zahynulo najmenej 10, intenzívnou streľbou z diel a samopalov. Obidve tieto ofenzívy naznačujú, že juhoslovanské vedenie na čele s prezidentom Slobodanom Miloševičom príliš neberú na vedomie stredajšiu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vyzvala Belehrad a kosovských Albáncov, aby okamžite zastavili boje a začali rozhovory o politickom riešení krízy, ale že sa snažia ozbrojených separatistov čo najrýchlejšie vojensky poraziť.
Minister obrany USA William Cohen včera v Sarajeve vyhlásil, že USA nechcú v záležitosti intervencie v Kosove rokovať samostatne, ale že ide o záležitosť celej Severoatlantickej aliancie. V NATO podľa neho panuje zhodný názor, že aliancia by mala rýchlo reagovať, pokiaľ Miloševič neustúpi od svojej terajšej politiky v Kosove. Cohen, ktorý priletel do bosnianskej metropoly už včera, pri stretnutí s príslušníkmi amerického kontingentu v medzinárodných Stabilizačných silách (SFOR) ale priznal, že členské štáty aliancie nie sú zatiaľ jednotné v názore na to, či stredajšia rezolúcia BR OSN o Kosove je dostatočným právnym podkladom pre prípadné letecké údery proti srbským cieľom.