Vyjadrili sa tak v programe Nedeľná partia televízie Prima. "Zdá sa, že k zmene na Slovensku došlo, ale nehodnotil by som to príliš rýchlo a príliš predčasne," uviedol Klaus. Slovenskí voliči si podľa neho vybrali a pokladá za zbytočné hodnotiť, či dobre alebo zle. Záujem Českej republiky podľa Klausa nikdy nebol a nie je iný ako stabilita Slovenska a jeho demokratický vývoj aj jeho čo najrýchlejší vstup do rovnakých medzinárodných štruktúr, do ktorých vstupuje aj ČR. Klaus odmietol predvídať, nakoľko tomu povolebná zmena prispeje. Na otázku, či sa končí éra Vladimíra Mečiara, odpovedal: "Vyzerá to tak."
"Samozrejme, predpokladám, že Mečiar nebude premiérom, pretože sa mu vládu nepodarí zostaviť, a úprimne povedané, som rád, že na Slovensku ku zmene dochádza," uviedol Falbr. Obraz Slovenska "na Západe" nebol podľa Falbrových predstáv. S ďalšími výrokmi však aj on hodlá vyčkať na výsledky rokovaní o zostavení vlády. Klaus na otázku, či sa chystá prísť na Slovensko, odpovedal, že mal pocit, že to "nemá vykonať do volieb". Určite sa však na Slovensko "cestovať musí a je to chyba, že sa necestovalo," dodal.
Český vládny kabinet Miloša Zemana (ČSSD) bude spolupracovať s akoukoľvek povolebnou slovenskou vládou. V diskusnej relácii TV Nova 7, čili sedm dní to včera potvrdil prvý podpredseda českej vlády a minister sociálnych vecí Vladimír Špidla. "Pre nás je partnerom akákoľvek vláda, ktorá vznikne na základe slobodných volieb," vyhlásil vicepremiér V.Špidla. Hovorca českej vlády Libor Rouček hodnotil ešte v sobotu prvé odhady výsledkov volieb ako na "vážkach". "Rozhodujúce bude to, že HZDS nebude mať partnera, pretože spoločne so Slovenskou národnou stranou nebudú mať dostatok hlasov na to, aby vytvorili koalíciu," povedal hovorca. Veľmi dôležitý bude podľa neho postoj Strany demokratickej ľavice, pretože ak sa prikloní SDĽ a Strana občianskeho porozumenia na stranu Slovenskej demokratickej koalície, vznikne jasná koalícia doteraz opozičných strán. "Za vládu si želáme, aby sa na Slovensku podarilo čo najskôr zostaviť vládu v smere ľudských práv, politickej pluralitnej demokracie a sociálne orientovaného trhového hospodárstva a aby sa tiež Slovensku podarilo, čo najskôr dohoniť stratu, ktorú malo zatiaľ na poli medzinárodnom, to znamená v pričleňovaní do NATO a EÚ," dodal Rouček.