TEHERÁN (TASR) - Irán včera po prvý raz predstavil svoju najnovšiu strelu stredného doletu Šeháb-3, ktorá by podľa amerického prezidenta Billa Clintona mohla zmeniť "dynamiku stability" na Blízkom východe. Stalo sa tak na vojenskej prehliadke v Teheráne pri príležitosti výročia začiatku osemročnej vojny Irán - Irak v roku 1980.
Na sprievode sa okrem príslušníkov a príslušníčok ozbrojených síl iránskej armády zúčastnili aj vojnoví veteráni na invalidných vozíčkoch, ako aj šíky žien v čiernych čadoroch, na ktorých mali niektoré uviazané aj veľké zelené šatky a šerpy. Iránčanky skandujúce "Allahu Akbar" (Boh je veľký) sú členkami dobrovoľníckych milícií pod velením iránskych Revolučných gárd. Irán v júli úspešne vyskúšal raketu s doletom 1300 km, ktorá by mohla v prípade použitia zasiahnuť Izrael, Saudskú Arábiu, časti Ruska a Turecko. Podľa iránskych zdrojov sa skúšky uskutočnili bez pomoci inej krajiny, avšak podľa informácií americkej tajnej služby je strela vyrobená podľa severokórejského dizajnu.
Na ostatných odpaľovacích zariadeniach boli v perzštine a angličtine napísané slogany typu "Izrael by mal byť vymazaný z mapy" a "USA nemôžu nič robiť". Podobnú rétoriku možno v Iráne počuť od islamskej revolúcie v roku 1979. Účastníkov vojenskej prehliadky pozdravil z tribúny aj iránsky prezident Muhammad Chatámí. Tribúnu, odkiaľ najvyšší iránski predstavitelia sledovali pochod vojakov, zdobili kvety a veľké portréty iránskych veliteľov, ktorí prišli o život počas vojny s Irakom.
Smutné výročie však zostalo tak trochu v tieni štvrtkovej pozitívnej správy, keď sa iránska vláda oficiálne dištancovala od odmeny vo výške 2,5 milióna dolárov, vypísanej za zabitie spisovateľa Salmana Rushdieho, ktorú vyniesol v roku 1989 vtedajší najvyšší iránsky duchovný predstaviteľ Ajatolláh Chomejní. Oficiálne sa tak spisovateľ včera po desiatich rokoch kliadby tešil prvému dňu slobody, aj keď obavy o jeho bezpečnosť naďalej pretrvávajú.