WASHINGTON, BERLÍN, PARÍŽ (TASR) - Slovenskí voliči rozhodnú, či bude ich krajina napredovať k demokracii, alebo naďalej zostane v kvázidemokracii deväť rokov po páde komunizmu vo východnej Európe - napísal včera na margo slovenských volieb americký Washington Times. Denník konštatuje, že Slovensko nebude v skorej budúcnosti prizvané do NATO, v čom ho už predbehli Slovinsko a Rumunsko, a cituje analytika Jonathana Steina, ktorý uviedol, že Slovensko pod autokratickou vládou Vladimíra Mečiara zažilo ustavičné okresávanie demokratických princípov a ostalo prakticky izolované. "Už teraz to nie sú spravodlivé voľby," povedal Stein. "Nezávislé vysielacie médiá boli vytlačené. Je to žart. (STV) je vyslovená propaganda." Podľa nemenovaného západného diplomata je na Slovensku demokracia len v tom zmysle, že vláda je slobodne zvolená. "Keď sa však pozriete, či rešpektuje zákon, ústavu, Ústavný súd, vzniká veľa otázok, či je to fungujúca demokracia."
Slovenská opozícia vstupuje do volieb po prvýkrát zjednotená proti autoritatívnemu premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, komentovala včera slovenské voľby nemecká televízna spoločnosť Pro 7. Hoci sa volebné miestnosti otvorili už dnes (v piatok), mnohí opoziční politici i skupiny pre ľudské práva vyjadrili obavy z možného zmanipulovania sčítania hlasov a odporúčajú voličom podľa možnosti ísť odvoliť v sobotu, uvádza americká agentúra AP.
Keď slovenský premiér Vladimír Mečiar minulý týždeň strihal pásku na krátkom úseku novej diaľnice, nemecká supermodelka Schifferová blýskala svojím miliónovým úsmevom a vyhlásila, že Slovensko je nádherná krajina, píše vo včerajšom vydaní parížsky International Herald Tribune. Zatiaľ čo sa Slováci pripravujú na piatkové a sobotňajšie voľby, aby si vybrali nový parlament, V. Mečiar sa obklopil leskom v snahe získať hlasy na svoju stranu. Po piatich rokoch búrlivej vlády niekdajšieho boxera sú obyvatelia bývalého komunistického štátu čoraz unavenejší, a tak V. Mečiar hľadá svojich priateľov, kde sa dá. Tieto hviezdy sotva vedia, kto Mečiar je. G. Depardieu ho nazval "pán Vladimír", dodávajúc, že nevie vysloviť jeho priezvisko. Schifferovej agent tvrdí, že jej návšteva nebola politickou podporou a pozvali ju, aby otvorila diaľnicu. Podľa pozorovateľov sú nákladní hostia, ktorí ku krajine nemajú absolútne žiadny osobný vzťah znakom toho, akým izolovaným sa stalo Slovensko za Mečiara, domnievajú sa noviny.