súhrnných správ, založených na 1000 alebo 2000 volebných hlasoch, budú predbežné výsledky nemeckých volieb vychádzať z 25 tisíc hlasov, čo značne zmenší pravdepodobnosť odchýlky v porovnaní s konečnými výsledkami. Výsledky sa budú obnovovať každú hodinu podľa prebiehajúceho sčítania hlasov.
Nemecký volebný systém, ktorý je kombináciou väčšinového a pomerného, však môže priniesť niektoré prekvapenia. Každý nemecký občan má dva hlasy - jedným volí jednotlivého straníckeho kandidáta vo svojom volebnom obvode. Týmto spôsobom je zvolených 328 poslancov Spolkového snemu. Druhým hlasom vyberá volič kandidačnú listinu určitej politickej strany. Konečný počet mandátov pre jednotlivé strany je stanovený tak, že ich celkový počet tvoria v prvom rade priamo zvolení kandidáti, a potom sa dopĺňa podľa poradia príslušným počtom kandidátov z kandidačných listín strán. Nepatrná odchýlka, ktorá však môže mať pri tesnom volebnom výsledku podstatný význam nastane, keď strana získa viac priamo zvolených mandátov, než jej podľa proporcie náleží. Päťpercentná hranica zvoliteľnosti do parlamentu má výnimku v prípade, ak strana získa tri priame mandáty - týmto spôsobom sa v roku 1994 dostala do Spolkového snemu postkomunistická PDS, keď získala štyri priame mandáty vo východnom Berlíne, pričom v celoštátnom meradle neprekročila päť percent. Spolkový snem má 656 členov s možnosťou zvýšiť počet kresiel v záujme čo najpresnejšieho vyjadrenia výsledkov volieb. V poslednom volebnom období v ňom zasadalo 672 poslancov.
KTORÁ STRANA ZVÍŤAZÍ?
Kresťanskí demokrati (CDU) Helmuta Kohla a sociálni demokrati (SPD) Gerharda Schrödera bojujú tesne bok po boku. Ani jedna z týchto strán nezíska dosť hlasov, aby mohla sama zostaviť vládu, víťaz však dostane prednostnú možnosť.
HRANICA ZVOLITEĽNOSTI
Zelení, slobodní demokrati (FDP) a Strana demokratického socializmu (PDS) by sa podľa volebných prieskumov mali pohybovať okolo 5-percentnej hranice zvoliteľnosti do parlamentu. Priebežné výsledky tak dajú možnosť na špekulácie o povolebnej vládnej koalícii. Napríklad, ak sa FDP nepodarí dostať do parlamentu, bude otvorená cesta červeno-zelenej väčšinovej koalícii SPD a Zelených.
POZOR NA "DODATOČNÉ" MIESTA
V posledných voľbách v roku 1994 takto CDU získala 12 a SPD 4 miesta. Tieto hlasy pomohli zvýšiť Kohlovu prevahu z pôvodných dvoch na 10 kresiel. Podľa sčítačov hlasov nebude počet "dodatočných" miest známy skôr ako v nedeľu po polnoci.
(REUTERS, ČTK)