Najvyššie položený volebný okrsok je v hoteli Panoráma na Štrbskom Plese (1350 m. n. m.). Bistro, v ktorom sa nachádza, sa volá U zbojníka.
1723 POZOROVATEĽOV OKA
1723 domácich volebných pozorovateľov v rámci projektu Občianske oko 98 vyrazilo do volebných miestností vo všetkých okresoch Slovenska. Prvé skúsenosti pozorovateľov sa líšia regionálne i podľa jednotlivých volebných miestností. Na niektorých miestach bolo pozorovateľom umožnené sledovať priebeh hlasovania, kým inde im vstup do miestností nepovolili. Základnou zásadou pozorovateľov Občianskeho oka 98 je nezasahovať do volebného procesu. Údaje o ňom len zaznamenávajú na formuláre s otázkami, na základe ktorých vydá Združenie pre spravodlivé voľby po voľbách správu o ich priebehu. Pozorovatelia, ktorým nebolo umožnené zotrvať v miestnostiach, sledujú situáciu pred budovami a komunikujú s občanmi, ktorí už odvolili.
POKUTA PRE HZDS
V súlade so všeobecne záväzným nariadením mesta o miestach určených na vylepovanie volebných plagátov dostalo Okresné predstavenstvo HZDS v Kežmarku od primátora Františka Groholu za jeho porušenie pokutu vo výške 25 tisíc korún. Podobne ako v iných mestách aj v Kežmarku o pridelení miest na lepenie predvolebných plagátov pre každú stranu rozhodovalo žrebovanie. "Mestskí policajti priamo na mieste zistili, že jeden z miestnych Rómov prelepuje plagátmi HZDS plagáty iných politických strán, umiestnených v súlade s miestami vyhradenými týmto stranám," povedal kežmarský primátor.
NEZALEPENÉ OBÁLKY
Podnet čitateľa SME nám potvrdila zapisovateľka okrskovej volebnej komisie číslo 70 v Nitre Ružena Konôpková. Priznala, že vyzýva voličov, aby obálky s hlasovacím lístkom nezalepovali. Odvolala sa na nariadenie z mestského úradu. Vo vedľajších volebných miestnostiach - okrsku číslo 68 a 69 - však voličov na nezalepenie obálky nenabádali. R. Konôpková odmietla akúkoľvek manipuláciu s volebnými hlasmi v ich okrsku.
LÍSTKY KAMIONISTOM
Volebná miestnosť v priestoroch obecného úradu v obci Vyšné Nemecké v okrese Sobrance je najmä pre mnohých vodičov medzinárodnej kamiónovej dopravy pred alebo po dlhej ceste krajinami bývalého Sovietskeho zväzu miestom, kde sa zúčastňujú na voľbách. "Okrem turistov a vodičov využívajú volebnú miestnosť v našej obci aj tí občania SR, ktorí pracujú v neďalekom Užhorode. Ako samospráva sme zabezpečili pre volebnú komisiu aj volebné lístky navyše, aby nechýbali, keď u nás budú chcieť voliť tí, ktorí prejdú slovensko-ukrajinské hranice," povedal včera SME starosta obce Vyšné Nemecké Ján Husár.
NEDOROZUMENIE V ČELÁROCH
Starosta obce Čeláre v okrese Veľký Krtíš Ján Oravec odmietol pred začiatkom volieb do volebnej miestnosti vpustiť policajta, ktorý mal skontrolovať jej bezpečnosť. Príslušník polície skontroloval miestnosť až okolo 13.00 h, keď v nej už občania volili. Podľa riaditeľa OR PZ vo V. Krtíši Jozefa Magdiča polícia je podľa zákona povinná robiť takéto úkony a pred voľbami robí kontrolu v každej volebnej miestnosti. "Čeláre sú jedinou obcou, kde sme sa s podobným problémom stretli," dodal. Starosta Čelár však zdôraznil, že príslušníkovi polície nepovolil vstup do miestnosti preto, lebo ten si chcel nechať kľúče pri sebe a odovzdať ich až predsedovi volebnej komisie, na čo nemal právo.
(TASR, eb, maxy, gb, rim, r)