ka (NBS) však zafixovala slovenskú korunu na svojom novom historickom maxime 5,95 % v devalvácii po tom, čo sa vo štvrtok posunula z 5,45 % na úroveň 5,5 % v devalvácii. Podľa dílera ING Barings Mariána Tatára sa už vo štvrtok popoludní objavili na trhu veľkí americkí hráči. "Pod vplyvom ich nákupov sa index slovenskej koruny vyšplhal nad hranicu 6 % v devalvácii," povedal a dodal, že proces oslabovania slovenskej koruny je nezastaviteľný. "Vychádzam z neustále sa zhoršujúcich makroekonomických výsledkov. Prehlbujúce sa pasívne saldo bežného účtu obchodnej bilancie, rastúci schodok štátneho rozpočtu, znižujúce sa devízové rezervy, ako aj vysoká celková zadlženosť hovoria o nutnosti účinných a výrazných krokov novozvolenej vlády, bez ohľadu na to, kto to bude," zdôraznil M. Tatár. Rastislav Živor z ING Barings potrebu radikálnych krokov ihneď po voľbách vidí aj v súvislosti s negatívnymi reakciami najvýznamnejších medzinárodných ratingových agentúr na vývoj slovenského hospodárstva.
Ako uviedol ďalší z dílerov, správanie centrálnej banky pri dnešnom fixingu však nehovorilo o snahe podržať slovenskú korunu a splniť menový program NBS. "Fixing slovenskej koruny na úrovni 6 % v devalvácii je veľmi nebezpečná zóna. Stačí, že sa spustí panika zo strany najväčších klientov a slovenskú korunu nebude možné udržať v rámci fluktuačného pásma," skonštatoval. V tom prípade bude musieť centrálna banka minimálne rozšíriť fluktuačné pásmo meny.
Ako však povedal hovorca NBS Ján Onda, centrálna banka bude pokračovať v plnení menového programu stanoveného na rok 1998.