l nad Kubu, pričom predtým na Haiti nechal za sebou 27 mŕtvych, desiatky zdevastovaných domov v haitskej metropole a zničené banánové plantáže na juhovýchde krajiny. Celková bilancia obetí v karibskej oblasti sa odhaduje na 136 ľudských životov, pričom len v Dominikánskej republike, kde silný vietor a prudké dažde pustošili v utorok, počet mŕtvych prekročil stovku. V tejto krajine bol vyhlásený celoštátny stav ohrozenia a v najviac postihnutých oblastiach bol vydaný nočný zákaz vychádzania, aby sa zabránilo prípadnému plieneniu v zničených budovách.
Po polnoci SELČ sa centrum hurikánu presunulo nad územie Kuby, kde živel zasiahol predovšetkým juhovýchodnú provinciu Guantánamo. Kuba sa na možný príchod hurikánu starostlivo pripravovala, v priebehu stredy bolo evakuovaných približne 200 000 obyvateľov menej stabilných domov a oblastí, ktoré by mohli byť zaplavené rozbúreným morom. Rýchlosť víchra nad Dominikánskou republikou a nad Haiti dosahovala 180 a v nárazoch až 200 kilometrov za hodinu.
"Veľmi, veľmi sa bojíme, zvlášť noci, ktorá teraz prichádza, no úprimne veríme, že sa urobilo všetko, čo bolo v našich silách. Teraz je všetko v Božích rukách," povedal pestovateľ cukrovej trstiny Jose Rivera v severozápadnej provincii Holguin. Kubánsky prezident Fidel Castro vyzval 11 miliónov obyvateľov krajiny, aby zachovali kľud a "revolučnú jednotu". Povedal, že cieľom Kuby je vyhnúť sa stratám na životoch.
Na príchod hurikánu sa včera začali pripravovať aj obyvatelia juhovýchodnej časti Spojených štátov, včera v skorých ranných hodinách dostala južná Florida varovanie o hurikánovej hrozbe v priebehu 24 hodín. "Vyzývame Floridčanov, aby sledovali miestne správy a aby veľmi pozorne monitorovali napredovanie hurikánu," povedal na tlačovej konferencii floridský guvernér Lawton Chiles.
Americké úrady vydali tisíckam ľudí z pobrežnej oblasti Miami dobrovoľný evakuačný príkaz, ktorý platí aj pre asi stotisíc obyvateľov husto zaľudnenej oblasti Miami Beach a ďalšie tisíce z luxusnej štvrte Key Biscayne.