V poslednom čase sa zhoršili aj prekvapujúco dobre hodnotené makroekonomické výsledky Slovenska. Kladným javom je ale udržanie inflácie v medziach. Hospodárenie vlády si opäť vyslúžilo kritiku MMF. Všetko naznačuje, že hospodárske reformy vlády Vladimíra Mečiara boli len povrchné, napísal rakúsky denník Die Presse.
Slovenskí občania ešte nezbadali hospodárske ťažkosti, napísala agentúra Reuters. Ak Vladimír Mečiar bude môcť znova zostaviť vládu, bude to ona, ktorá prekvapí občanov nutnosťou pritiahnuť si opasky. V prípade volebného víťazstva opozície padne na ňu bremeno dedičstva populistickej politiky Vladimíra Mečiara. Podľa údajov OECD vydala jeho vláda polovicu kapitálových investícií na stavbu diaľničnej siete. Tým zvýšila zadĺženosť Slovenska za rok o 2,3 miliardy dolárov. Na nákladné projekty si požičiavala peniaze v zahraničí. Ďalšie úseky diaľnic otváral predseda vlády pred voľbami a využíval to propagačne.
Slovensko mohlo byť v prijatí do Európskej únie spolu s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom. Dvere pribuchol svojej krajine Vladimír Mečiar. Jeho HZDS nemôže veľmi rátať so zostavením povolebnej vlády, odznelo vo vysielaní Deutsche Welle. Za Viedňou je čierna diera izolácie. Slovensko pod vládou Vladimíra Mečiara do nej zamierilo plnou parou. Typickým príkladom jeho zaobchádzania s krajinou je prípad horolezcov, ktorí vyniesli na Mount Everest vlajku HZDS a ani to netušili, napísal nemecký magazín Der Spiegel. Mečiar si vyboxoval nový volebný zákon zvýhodňujúci HZDS, neoprávnene vymenil náčelníka generálneho štábu. Noví majitelia podnikov, ktorým ich dovolil sprivatizovať za smiešne ceny, sa správajú podľa samoobslužného hesla "Ber, čo vidíš". Štátna pokladnica je takýmto gazdovaním vyplienená. Vladimírovi Mečiarovi sa podarilo opanovať štátnu správu a oznamovacie prostriedky. V parlamentných voľbách ide o rozhodovanie za demokraciu, alebo proti nej.
Mečiar urobil všetko pre to, aby v záujme zachovania svojej takmer totálnej nadvlády uchlácholil voličov, napísal v komenári nazvanom "Kráľ parády" maďarský denník Magyar Nemzet. Ľahko sa však môže stať, že mu na to už nebude stačiť ani paráda, ani bič. Prieskumy ukazujú, že na Slovensku, ktoré smeruje zo strednej Európy na Východ, teraz už sotva tretina spoločnosti načúva autoritárskym krajne nacionalistickým prejavom. Robiť parádu po boku Claudie Schifferovej, organizovať veľkolepú kampaň z obrovských peňazí dnes už viac irituje, než napĺňa pocitom hrdosti občanov mladého štátu. Hoci je odstrašujúce hlasovať pod dohľadom vojakov, môže sa stať, že svojím posledným pokusom Mečiar, ako to možno sám chce, neodradí ľudí od hlasovania, ale vyvolá v nich vzdor.
Úloha Claudie Cardinale vo filme Ružový panter ukázala, že je ideálna na vystúpenie v komédii, akou je slovenská politika, vracia sa k účasti herečky v Mečiarovej kampani britský The Independent. Predvolebná kampaň Vladimíra Mečiara nezmenšila na Západe pochybnosti o jeho serióznosti v prístupe k politickej diskusii.
Autor: sch