1. január 1993
Vznik štátu znamená...
príležitosť
V čase tradičného novoročného príhovoru hlavy štátu sa občanom samostatnej SR prihovoril predseda vlády V. Mečiar, ktorý zdôraznil, že "vznik štátu znamená pre všetkých jeho občanov príležitosť na priamu účasť na celoeurópskej a celosvetovej integrácii a cez štát emancipovanie sa k ostatným štátom sveta".
11. január 1994
Prezident USA
s Višegrádskou štvorkou
Zo summitu NATO v Bruseli pricestoval americký prezident W. Clinton do Prahy, aby sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi Višegrádskej štvorky. Reprezentáciu ČR, PR, MR a SR ubezpečil, že Partnerstvo za mier nemá byť pre ich krajiny náhradkou plného členstva, ale prípravou na prijatie do aliancie. W. Clinton prezidentovi Kováčovi potvrdil, že Slovensko má rovnaké postavenie ako ostatné tri krajiny...
25. november 1994
Prvý demarš
Európskej únie
Veľvyslankyňa SRN H. Zenkerová a jej francúzsky kolega M. Perin z poverenia Európskej únie odovzdali slovenským predstaviteľom demarš. Únia ním upozornila, že "je znepokojená niektorými javmi politického života od volieb" a v závere tlmočila svoje očakávanie, že "Slovensko, starostlivo zvažujúc vlastné záujmy, bude dôsledne pokračovať v ceste demokratických reforiem".
26. október 1995
Druhý demarš
Európskej únie
Zástupcovia krajín EÚ na Slovensku odovzdali premiérovi V. Mečiarovi demarš, t. j. diplomatickú nótu, vyjadrujúcu obavy únie zo stavu demokracie na Slovensku. Demarš obsahoval upozornenie, že štáty kandidujúce na vstup do EÚ sa môžu úspešne uchádzať o členstvo len v prípade, ak splnia kritériá prijaté na summite v Kodani.
27. október 1995
Demarš vlády
Spojených štátov
Veľvyslanec USA v SR T. Russel odovzdal premiérovi V. Mečiarovi demarš, ktorý sa v podstatných bodoch zhodoval s demaršom EÚ. V závere dokumentu sa pripomína, že "pokrok v transformácii k demokracii a slobodnému trhu" je základom americkej podpory Slovensku a kľúčom k jeho prijatiu do transatlantického spoločenstva.
24. máj 1997
Vláda SR
zmarila referendum
Referendum, ktoré malo pozostávať zo štyroch otázok, z ktorých sa tri týkali vstupu SR do NATO a jedna priamej voľby prezidenta, bolo zmarené. Minister vnútra nezákonne rozhodol o tom, že na referendovom lístku boli iba tri otázky. Ústredná komisia pre referendum podala na ministra G. Krajčiho trestné oznámenie. USA vzápätí zverejnili stanovisko, podľa ktorého "vláda SR neprejavuje dostatok úcty právnemu štátu".
8. júl 1997
Summit NATO
v Madride rozhodol
Generálny tajomník NATO J. Solana prečítal záverečné vyhlásenie summitu aliancie, čím oznámil, že "predstavitelia štátov a vlád súhlasia s pozvaním Českej republiky, Maďarska a Poľska na začatie vstupných rohovorov s NATO". K faktu, že SR pozvaná nebola, nemecký minister K. Kinkel poznamenal: "Slovensko musí dokončiť proces prerodu z diktatúry na demokraciu."