Nikto nemá tvrdiť, že SR nepatrí do európskej prvej ligy, predsa aj topmodelka Claudia Schifferová pricestovala, aby spoločne s premiérom Mečiarom otvorila 12-kilometrový úsek novej diaľnice, analyzuje nemecký denník General Anzeiger vo včerajšom vydaní predvolebnú situáciu na Slovensku. Mečiarovi politickí protivníci komentovali slávnostnú ceremóniu z minulého týždňa len málo šarmantne. "Pani Schifferová pred niekoľkými dňami určite ani nevedela, kde Slovensko leží," domnieva sa aj Ján Slota zo SNS, ktorá sa z koaličného spojenca zmutovala na ostrého odporcu premiérovho HZDS.
Rakúsky denník Die Presse vo svojom včerajšom vydaní priniesol celý rad materiálov o slovenských voľbách, a to na špeciálnej stránke so spoločným titulkom "Slovensko - voľby v polarizovanej krajine". "Tentokrát tikajú bratislavské hodiny proti Mečiarovi," znie titulok článku Hans-Jörga Schmidta. Provokujúco presne naproti prezidentskému palácu v Bratislave nechalo začiatkom tohto roku HZDS svetelné
hodiny odpočítavať zostávajúce dni "nenávidenej" hlavy štátu Michala Kováča. Pri parlamentných voľbách tento víkend sa však Mečiar sám musí obávať prehry. Demokratická, široko rozvetvená opozícia je na ceste k moci. Šance pre antimečiarovský front ešte nikdy neboli tak dobré ako v súčasnosti.
Premiér Mečiar sľúbil, že tohtoročné parlamentné voľby budú slobodné a čestné, a obvinil opozíciu, že varovaním pred volebnými podvodmi vyvoláva paniku, všíma si americká agentúra AP. Na záverečnom predvolebnom mítingu v Bratislave slovenský premiér v stredu pred približne 4 000 priaznivcami vyhlásil, že víťazstvo HZDS zabezpečí pre krajinu stabilitu. Podľa neho opozícia zasieva medzi ľuďmi iba nenávisť, nedôveru a pocit nebezpečenstva. Napriek tomu, že premiér svojim priaznivcom povedal, že voľby vyhrá, narastajú dôkazy o tom, že HZDS by mohlo ukončiť vládnutie, ktoré trvalo počas takmer celého obdobia od získania nezávislosti Slovenska v roku 1993.
Záverečnému predvolebnému mítingu HZDS sa venuje aj britská agentúra REUTERS. Premiér Mečiar počas mítingu priznal svoju politickú izoláciu, ale zároveň priaznivcov uistil o volebnom víťazstve. Reuters pripomína, že tak, ako je HZDS nenávidené svojimi odporcami, je zároveň milované priaznivcami. Tí odmietajú kritiku vlády s odôvodnením, že na zabezpečenie slovenskej nezávislosti po stáročiach cudzej nadvlády bola potrebná tvrdá ruka.
Európsky vlak piatich stredoeurópskych reformných krajín bol vypravený v smere do Bruselu už v lete 1997 na luxemburskom summite šéfov vlád a štátov Európskej únie. Pre vážne nedostatky v oblasti demokracie sa tak predbežne stalo bez Slovenska, napísala rakúska tlačová agentúra APA. Predvolebná kampaň priviedla krajinu do "prestupnej stanice demokracie". Po zatvorení volebných miestností v sobotu popoludní bude jasné, či Bratislava bude môcť využiť zatiaľ poslednú príležitosť naskočiť na európsky vlak smerujúci do Bruselu. Šance na to pritom nie sú zlé, a to ani napriek očakávanému relatívnemu víťazstvu HZDS. Čo však bude Mečiarovi chýbať, sú spojenci. Predseda vlády by mal byť vlastne spokojný, ak sa jeho hnutiu a koaličnej SNS podarí zabrániť tomu, aby súčasná opozícia dosiahla kvalifikovanú, trojpätinovú väčšinu. Potom totiž nezostane na Slovensku kameň na kameni, dodáva APA.