Ešte pred mesiacom si boli istí, že ich čaká žiarivá budúcnosť. Teraz je mnoho príslušníkov mladej finančnej elity Ruska bez práce, hľadajú si zamestnanie, alebo sa jednoducho snažia zabudnúť na pochmúrnu eknomickú situáciu. Šťastnejší ešte prácu majú, ale aj tí chodia každý deň do úradu naplnení obavami, či ich tam nečaká
výpoveď, pretože pálčivá finančná kríza, sužujúca krajinu, sa prehlbuje. "Chystám sa presídliť do svojho vidieckeho domčeka, budem rybárčiť a zberať huby," hovorí bývalý zamestnanec jednej finančnej spoločnosti. "Možno si kúpim mobil a čln a poplávam ďaleko, niekde, kde je teplo."
Ruský, krízou zmietaný bankový systém sa snaží udržať nad vodou znižovaním početného stavu zamestnancov až o 80 percent. Väčšina z tisícov jeho pracovníkov, ktorí prišli o zamestnanie, je vo veku 25 až 30 rokov - ruská stredná vrstva v štádiu zrodu. "Práve sme začali prichádzať na chuť životu," konštatuje Alik Burman, pracujúci pre veľkú auditnú firmu. Ešte stále má miesto, ale kríza ho pripravila o úspory i o optimizmus. Ruské spoločnosti prepúšťali v uplynulých týždňoch každodenne svojich zamestnancov po tisícoch. Mnohí z tých, ktorí si zamestnanie podržali, sa musia zmieriť s 25 až 50 percentným znížením platov. Osobitne ťažko je postihnutá Moskva - hlavný hospodársky motor krajiny s najväčším počtom "bielych golierikov" a v uplynulých rokoch s dobre platenými miestami. Podľa pracovných úradov sa ocitne vo finančnom sektore metropoly bez práce pravdepodobne až 100 000 jeho zamestnancov. Združenie ruských bánk očakáva, že v celoštátnom meradle zníži sektor počet svojich zamestnancov až o 20 percent. Okrem finančných organizácií kedysi prosperujúceho sektora, operujúceho tiež v sfére dovozu a obchodu, boli krízou tvrdo postihnuté rovnako cestovný ruch a reklama; aj tieto sféry sú nútené prepúšťať. Tak, ako klesá dôvera domácich a zahraničných klientov k ruským bankám, boli niektoré banky paradoxne nútené zvýšiť počet svojich zamestncov - v oddeleniach majúcich na starosti výbery peňazí. Tieto pracovné príležitosti však o veľa "neprežijú" finančné rezervy bánk.
Autor: REUTERS)