BRATISLAVA (SME - mb) - Výtržnosti rumunských fanúšikov na futbalových štadiónoch zašli až tak ďaleko, že si prvoligoví hráči na ochranu seba i celej rodiny začali hromadne zaobstarávať strelné zbrane. Ako píše rumunský denník Pro Sport, "hráči môžu nosiť pištole na tréningy i na zápasy. Majú strach pred nevypočítateľným správaním sa niektorých fanúšikov." Situácia sa vyostrila po majstrovskom zápase medzi Constantou a bukurešťským Nationalom, v ktorom domáce mužstvo prehralo 0:1. Po stretnutí napadol jeden z fanúšikov Constanty rumunského reprezentanta v drese hostí Steliana Carabasa. Divák prenikol až do kabíny a začal mlátiť Carabasa. Nečakaný útok rozblázneného diváka, ktorý sa nevedel zmieriť s prehrou svojho tímu, "stopol" až Carabasov spoluhráč Gheorghe Butoiu, ktorý priložil útočníkovi na nos revolver deväťmilimetrového kalibra. "Nosím pri sebe zbraň, lebo s ňou sa cítim bezpečnejšie a podobné útoky môžu dopadnúť ešte horšie," povedal Butoiu.
Aj Mihai Stoichita, tréner Steauy Bukurešť potvrdil, že nosí vždy pri sebe zbraň. "Po násilnom vniknutí do môjho domu a vyhrážaní sa smrťou mojej rodine, som si kúpil revolver, aby som ochránil seba i rodinu," konštatoval Stoichita. Brankár Nationalu Bukurešť Cristian Munteanu pripomenul, že si za 500 dolárov zaobstaral nový browning. Veľa jeho spoluhráčov údajne urobilo rovnaký krok. Bogdan Lobont, brankár konkurenčného klubu Rapidu Bukurešť, tiež vlastní zbraň. Jeho mužstvo vraj osočovali fanúšikovia už viackrát pre zlé výkony. "Na ulici mám obavy z nevychovaných fanúšikov, ktorí sú schopní vyzúriť sa na mne za slabé výkony mužstva." Výnimkou nie sú ani futbalisti Steauy a Dinama Bukurešť. Ako oznámili, aj oni, takmer všetci, sú majiteľmi zbrane. Rumunský futbalový zväz nemieni proti hromadnému ozbrojovaniu sa hráčov nijako zasahovať. "Obmedzovali by sme tak ich práva. O tom, či si hráči kúpia zbraň alebo nie, rozhodujú iba oni sami," povedal generálny sekretár zväzu Adalbert Kassai.
Ako pripomína internetovská stránka nemeckej športovej televízie (DSF), priame nebezpečenstvo hrozí predovšetkým hráčom, ktorí mali lukratívne ponuky zo zahraničia. Práve preto upadli do nemilosti rumunských divákov. Každý hráč, ktorý našiel v zahraničí šťastie i peniaze a vrátil sa naspäť domov, sa stal automaticky terčom finančného útlaku. "Hráči sú vydieraní a to je veľmi nebezpečné," vyhlásil 26-ročný reprezentačný stredopoliar Rumunska Constantin Galca, ktorý oblieka dres španielskeho Espaňolu Barcelona. Futbalistom, ktorí nechcú splniť finančné požiadavky vydieračov, potom verbálne hrozia tým, že sa ich rodinám niečo prihodí...
Rumunský futbal je, pochopiteľne, objektom aj slovenského záujmu. Obe reprezentácie totiž vyžrebovali do 7. kvalifikačnej skupiny v boji o postup na majstrovstvá Európy 2000 a k najbližšej vzájomnej konfrontácii príde 27. marca 1999 na rumunskej pôde.
Autor: SME - mb