Trojnásobná olympijská víťazka náhle zomrela v spánku v noci na pondelok v Los Angeles vo veku nedožitých 39 rokov. Podľa vyjadrenia polície ju už mŕtvu našiel vo svojom dome manžel Al Joyner, olympijský víťaz v trojskoku v roku 1984 v Los Angeles.
"Nepoznáme síce príčinu jej smrti, nevieme ani, či naozaj zlyhalo jej srdce. Navyše sa v jej prípade užívanie steroidov nikdy nepreukázalo," uviedol Jonathan Halperin, profesor medicíny na kardiovaskulárnom inštitúte v New Yorku. "Smrť každého športovca môže nastať kedykoľvek, pretože celoživotná záťaž zanechá na organizme stopy. V prípade Griffithovej-Joynerovej je to podobné, pretože jej tréning bol určite veľmi náročný," hovoril Halperin s tým, že steroidy navyše nemajú na činnosť srdca vplyv.
"Určite bola príliš mladá, aby jej zlyhalo srdce. Ale srdcovú chorobu má veľa mladých ľudí a atléti nie sú výnimkou," tvrdí Halperin. "Myšlienka, že by to spôsobili steroidy, je nezmyselná a väčšina odborníkov na problematiku srdcových ochorení ju odmieta. Užívanie steroidov je veľmi nebezpečné, ale tie nebezpečenstvá sa netýkajú srdca. Majú mať vplyv len na nadobličkovú žľazu, ktorá tvorí látky na rozvoj svalovej hmoty," vysvetľuje a dodáva, že steroidy spôsobujú cukrovku, zlú náladu, akné, poškodenie mozgu, svalov, nervov, problémy so zažívacím ústrojenstvom. U žien navyše dochádza k premenám druhotných pohlavných znakov.
"Pretože mala vynikajúce výkony, tak všetci budú špekulovať o dopingu," myslí si Stanley Feld, endokrinológ z Dallasu, ktorý je považovaný za najväčšieho odborníka v odbore v USA. "Steoridy spôsobujú nárast svalovej hmoty a na prípadný srdcový kolaps mohli mať len malý vplyv. Navyše ani pitva užívanie dopingu nemôže preukázať," tvrdí. "Jej mohutné svaly mohli narásť len vďaka intenzívnemu tréningu."