"Kohla už prosto nemôžem strpieť," vyhlásil muž stredného veku v Ludwigshafene, v Kohlovom rodnom meste. "Je príliš tučný, šušle a nevie po anglicky." Koho teda bude voliť tento nespokojný kritik v spolkových nemeckých voľbách 27. septembra? Prirodzene, Helmuta Kohla. Odkedy sa Kohl stal premiérom, po prvý krát pred šestnástimi rokmi, miera nezamestnanosti vzrástla z necelých 5 percent na viac než 10, no on stále verí, že voliči mu odhlasujú piate obdobie. Pred šiestimi mesiacmi, keď sa opoziční sociálni demokrati (SPD) tešili z 13-percentného náskoku pred Kohlovou kresťanskou úniou (CDU), bol asi jedinou osobou v Nemecku, ktorá si to myslela, no najnovší prieskum verejnej mienky znížil náskok SPD len na 3 precentá.
Nijako to však nevzrušilo kancelárovho vyzývateľa z SPD, 54-ročného Gerharda Schrödera, očarujúceho outsidera a dokonalého rečníka, ktorého predošlé politické skúsenosti sa v podstate obmedzili na funkciu krajinského premiéra Dolného Saska. Majster televíznych sarkazmov, štvrtýkrát ženatý Schröder, vytrvalo krúži okolo nemotorného, konvenčného 68-ročného kancelára, ale tu sme v Nemecku, kde skúsenosti a váha osobnosti ešte vždy čosi znamenajú. Schröderov problém spočíva v tom, že musí každého presvedčiť, že zmena vlády neprinesie žiadne podstatné zmeny. Minulý mesiac vo Washingtone opatrne sľúbil: "Nikto v Amerike nemá záujem o zmenu politiky v Nemecku a ja chcem potvrdiť, že k žiadnej zmene ani nedôjde." Vzhľadom na to, že Kohl sa v posledných voľbách v roku 1994 sotva vyškriabal na svoj post, Schröderov sľub vylučujúci ideologický dopad plus vysoká miera nezamestnanosti by mali stačiť na zabezpečenie víťazstva SPD. No za posledných šesť mesiacov sa ekonomika viditeľne spamätala, nezamestnanosť klesá a vypukli vážne problémy v Rusku a na Balkáne. Vyhliadka novej vlny utečencov z Kosova a zmeny režimu v Moskve sú známky, že vietor sa dvíha v medzinárodnom meradle. V takomto počasí opatrní Nemci cítia, že bude lepšie mať skúsenú ruku pri kormidle. Zahraničná politika rozhodla o nemeckých voľbách už v minulosti a môže o nich rozhodnúť aj teraz.
Kohl má s nemeckým najpopulárnejším štátnikom 19. storočia Ottom von Bismarckom spoločné dve veci: zjednotil Nemecko a je veľmi tučný. No od Bismarcka sa líši v jednom životne dôležitom ohľade: chápe, že zjednotené Nemecko, tento obor s 82 miliónmi obyvateľov uprostred Európy, je nebezpečnou destabilizačnou silou. Kohl často cituje prvého povojnového nemeckého kancelára Konrada Adenauera v tom zmysle, že "dejiny sú celkovou sumou všetkých vecí, ktorým sa dalo vyhnúť". Pre Kohla sú dve ničivé svetové vojny spôsobené neschopnosťou zjednoteného Nemecka zapadnúť do Európy najdôležitejšími vecami, ktorým sa dalo vyhnúť. Je rozhodnutý, že novozjednotené Nemecko nespôsobí podobnú katastrofu. Jeho stratégia je "zabetónovať" Nemecko tak pevne do Európskej únie, aby nemecká zahraničná politika bola navlas taká, aká bude zahraničná politika EÚ, a nemecký nacionalizmus sublimuje do európskej identity.
Aby sa mu však tento zámer vydaril, musí premeniť EÚ z glorifikovanej colnej únie na čosi oveľa ambicióznejšie, a tak sa Kohl stal hnacou silou v pozadí projektov pre európsku politickú a menovú úniu od roku 1990. Schröderov vzťah voči Európe a euru je iba vlažný: "Kohl trvá na tom, že Nemcov treba pripútať k Európe. Ja hovorím, že Nemci sú politicky a ekonomicky zrelí. Chcú byť Európanmi, lebo nimi chcú byť, nie preto, že by sa museli vyhnúť tomu, aby boli pre druhých hrozbou." Väčšina susedných vlád by radšej dala prednosť Kohlovmu víťazstvu. Prieskumy stále ukazujú, že Kohl zaostáva za Schröderom o tri precentá, no v posledných voľbách Nemci tradične dali CDU o tri či štyri precentá viac, než predpokladali prieskumy.
"Toto je jedna z najbohatších krajín sveta," poznamenal novinár Jürgen Leinemann, ktorý nedávno zverejnil Kohlov politický životopis. "To znamená, že ľudia majú pocit, že môžu veľa stratiť. Kým majú pocit, že môžu stratiť viac, keď sa veci zmenia, než keď ostanú pri starom, Kohlova éra sa ešte neskončila."
PRE SME - GWYNNE DYER, Londýn
(Autor je nezávislý publicista a historik)