Na základe rozhodnutia predsedu Národnej rady SR (NR SR) sa majú v dňoch 25. a 26. septembra 1998 uskutočniť parlamentné voľby. Poslanci HZDS, ZRS a SNS schválili volebný zákon, ktorý obmedzuje slobodnú súťaž politických síl. V záujme naplnenia ústavnej požiadavky - štátna moc pochádza od občanov - pripravil denník SME pre svojich čitateľov súhrn najdôležitejších informácií a odporúčaní:
PRED VOĽBAMI
Právo voliť majú občania SR, ktorí v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území SR.
Ak volič doteraz nedostal úradné oznámenie, že je uvedený v zozname voličov, môže obec požiadať o zapísanie do zoznamu. Dopísať voliča do zoznamu a umožniť mu voliť je tiež povinná volebná komisia, ak volič príde do príslušnej volebnej miestnosti podľa miesta trvalého bydliska a preukáže sa platným občianskym preukazom.
Volič má možnosť vyžiadať si na obecnom úrade voličský preukaz, ktorý ho oprávňuje voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti v SR.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti, môže požiadať príslušnú volebnú komisiu podľa miesta trvalého bydliska o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.
VO VOĽBÁCH
Po príchode do volebnej miestnosti je volič povinný preukázať sa preukazom totožnosti. Po overení údajov dostane hlasovacie lístky a prázdnu obálku.
Volič je povinný ísť s hlasovacími lístkami za tzv. plentu. Do obálky môže vložiť iba jeden hlasovací lístok, inak bude hlasovanie neplatné. Na lístku, ktorý chce vložiť do obálky, môže zakrúžkovať jedno, dve, tri, ale najviac štyri poradové čísla kandidátov. Ak ich zakrúžkuje viac, na prednostné hlasy komisia pri sčitovaní nebude prihliadať a platí poradie určené politickou stranou alebo hnutím.
Po vložení hlasovacieho lístka do obálky volič opustí priestor za "plentou" a pred komisiou obálku vhodí do volebnej schránky. Ostatné hlasovacie lístky odhodí, ak chce, môže si ich však odniesť aj so sebou.
Osobám, ktoré nemôžu vykonať samostatne volebný akt, môže pomôcť iný volič, nie však člen komisie.
Osobám predvedeným na policajnú stanicu v čase volieb je príslušný policajný útvar povinný umožniť im výkon volebného práva.
JE VHODNÉ:
Skontrolovať si včas platnosť občianskeho preukazu alebo pasu. Vylúči sa tým prípadné neumožnenie hlasovania.
Skontrolovať, či medzi hlasovacími lístkami prevzatými od volebnej komisie, je lístok strany, ktorú chce volič voliť a na ňom kandidát, ktorému chce udeliť prednostný hlas.
Po vložení hlasovacieho lístka do obálky túto zalepiť a tak hodiť do urny. Vylúči sa tým možnosť vloženia ďalšieho hlasovacieho lístka do obálky, čo by znamenalo neplatnosť hlasovania.
Ísť voliť radšej v sobotu ako v piatok. Obmedzí sa tak prípadná manipulácia s hlasovacími lístkami počas nočných hodín.