Podľa nového návrhu zákona o Komisii pre cenné papiere má mať komisia pomerne vysoké právomoci najmä pri vynucovaní práva. Komisia má byť rozpočtovou organizáciou napojenou na štátny rozpočet. Keďže nemá mať od štátu nezávislé príjmy na svoju činnosť, môže byť štátnymi orgánmi výrazne ovplyvňovaná. Zástupca riaditeľa Investiční a poštovní banky na Slovensku Michal Krajčovič sa vyjadril, že funkčná nezávislosť je lepšie upravená ako v Českej republike. Komisia je oprávnená samostatne vydávať podzákonné normy (napr. vo forme opatrení vyhlasovaných v Zbierke zákonov) a takto neodkladne reagovať na rýchlo sa meniacu situáciu v správaní sa subjektov trhu. M. Krajčovič však uviedol aj niektoré nedostatky návrhu zákona. Podľa neho nie je dostatočne upravený vzťah medzi budúcou komisiou a Strediskom cenných papierov SR (SCP). Práve v súčasnosti, keď sa povráva o pripravovanej privatizácii SCP, je jasné definovanie právomoci komisie voči organizácii evidujúcej zaknihované cenné papiere viac ako žiaduce. V predmetnom návrhu takisto nie je zmienka o možnosti deľby regulácie medzi komisiou a samoregulujúcimi organizáciami, predovšetkým BCPB.
Zaujímavou správou z minulého týždňa je opätovná informácia Národnej banky Slovenska (NBS), že na Slovensku vyvíjajú činnosť niektoré obchodné spoločnosti, ktoré bez povolenia pôsobiť ako banka prijímajú peňažné vklady spojené s poskytovaním úrokov, čo je v rozpore so zákonom č. 21/1992 Zb. o bankách. Napriek krokom, ktoré NBS urobila s cieľom ukončiť takúto nelegálnu činnosť, sa však v tlači naďalej objavujú inzeráty a reklamy, ktoré obsahujú najmä výzvy na vloženie peňazí na nereálne vysoký úrok, prípadne výnos, alebo aj ponuky poskytnutia tzv. nebankových pôžičiek alebo úverov. Pravdepodobnosť vzniku straty v hospodárení nebankových subjektov je vysoká, keďže s cieľom dosiahnuť čo najväčšie príjmy, z ktorých by mali uhradiť svoje záväzky voči vkladateľom, môžu takéto nezákonne prijaté vklady investovať do veľmi rizikových obchodov. Dôsledkom neúspechu v ich hospodárení môže byť, že občania prídu nielen o sľúbené úroky, ale aj o svoje vložené peniaze.
Na kapitálovom trhu sa minulý týždeň zrealizoval nečakane vysoký objem anonymných obchodov s akciami Chemolaku, ktorý dosiahol 9,069 mil. Sk, pričom za uplynulý mesiac sa s touto emisiou zrealizovali obchody na anonymných trhoch len v objeme o 100 tis. Sk viac. Vysoký objem sprevádzal aj nárast ceny, keď medzitýždňová zmena dosiahla +20 %. Vysoký objem obchodu na anonymnom trhu však pravdepodobne súvisí aj s piatkovým prevodom 23,5 % základného imania Chemolaku. V priamom obchode sa previedlo 117 860 kusov akcií po 945 Sk. Oproti kurzu 1983 Sk dosiahnutému týždeň predtým pri priamych obchodoch, ide o 52-percentný pokles.
Slovakofarma, a. s. Hlohovec, zverejnila minulý týždeň výsledky hospodárenia za prvý polrok. Podľa medzinárodných účtovných štandardov IAS za prvý polrok tohto roka vykázala konsolidovaný čistý zisk 171 mil. Sk. Zisk pred zdanením predstavoval 300 mil. Sk, pričom zisk z prevádzkovej činnosti tvoril 413 mil. Sk a hospodársky výsledok z finančných operácií - 113 mil. Sk. Tržby spoločnosti dosiahli 2,35 mld Sk. Táto správa však nepomohla k výraznejšej stabilizácii trhovej ceny jej akcií. Piatková záverečná cena na anonymných trhoch sa síce takmer nezmenila (2188 Sk), v priebehu týždňa sa však obchodovala na RM-Systéme aj za 1901 Sk. Výrazný pokles o takmer 30 % zaznamenala aj cena dosahovaná v priamych obchodoch, ktorá v piatok klesla na 2000 Sk, kým týždeň predtým bola ešte nad 2800 Sk. Investori teda v najbližšej budúcnosti zrejme neočakávajú nárast ceny akcií Slovakofarmy.
Zverejňované správy o VSŽ tiež nemali vplyv na obchodovanie s ich akciami. V prvom polroku tohto roka sa zvýšil predaj plochého valcovaného materiálu na českom trhu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 3 %. Napriek tomu na anonymných trhoch klesla cena akcií VSŽ o 5,4 %. Na RM-Systéme sa obchodovali už aj za 311 Sk. Objem obchodov však klesol na 256 tis. Sk. V priamych obchodoch dokonca dosiahla cena na konci týždňa 280 Sk, čo je až 20-percentný pokles oproti predchádzajúcemu týždňu.
Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor‘s znížila predminulý týždeň vo štvrtok úverový rating Všeobecnej úverovej banky zo stupňa BB- na B. Agentúra zároveň uvalila na toto hodnotenie, ako aj na krátkodobý úverový rating VÚB na úrovni B ratingový dohľad CreditWatch s negatívnymi perspektívami oboch ratingov. Kapitálový trh však absolútne ignoroval tento fakt a cena akcií VÚB dokonca posilnila na anonymných trhoch o 12,8 % na piatkových 1091 Sk. Pravdepodobne je takýto vývoj na kapitálovom trhu svetovou raritou, keď investori neberú do úvahy ratingové hodnotenie jednej z najvýznamnejších ratingových agentúr sveta.
Minulý týždeň sa na mimoriadnom valnom zhromaždení Závodu Slovenského národného povstania (ZSNP), a. s. Žiar nad Hronom, rozhodlo o zvýšení základného imania spoločnosti o 2,6 mld Sk na 8,4 mld Sk. Zvyšovanie základného imania sa uskutoční upisovaním nových akcií. V prvom kole budú upisovať doterajší akcionári v takom pomere, aký je ich podiel na doterajšom základnom imaní. V druhom kole môžu upisovať všetky právnické a fyzické osoby, pričom ZSNP počíta najmä s účasťou bánk. Upísanie nových akcií sa má uskutočniť do 15. októbra 1998.
PETER HALÁK
P67 value, spol. s r.o., Bratislava