MELBOURNE (PRE SME - ANDREJ BUČKO) - Hoci metropola Victorie prehrala s hlavným mestom Nového Južného Walesu domáci boj o práva na usporiadanie OH 2000, predsa sa Hry XXV. olympiády vrátia najskôr tam, kde sa už raz konali. Melbourne, dejisko OH 1956, otvorí budúce hry ako prvé, 13. septembra 2000, futbalovým dvojstretnutím mužov i žien, ešte dva dni pred oficiálnym ceremoniálom v Sydney. Podobne ako Adelaide, Canberra či Brisbane je Melbourne spoludejiskom sydneyskej olympiády a futbalisti budú bojovať na rovnakom štadióne ako pred 44 rokmi.
Rovnako symbolické je i to, že olympijský oheň znovu ponesie melbournský rodák Ron Clarke, ktorý na OH 1956 ako posledný v štafete napokon zapaľoval olympijský oheň! Slávny vytrvalec, mnohonásobný svetový rekordér, mal iba 19 rokov, keď v Melbourne finišoval, a teraz 63-ročný (je športovým novinárom a biznismenom so sídlom v Anglicku) pobeží s ohňom druhýkrát na austrálskej zemi. Ako je známe, prvej sa dostane cti Nove Peris-Kneebonovej, členke zlatého tímu pozemných hokejistiek z Atlanty 1996, 27-ročnej aborigénke, ktorá reprezentuje aj v atletike a má symbolizovať priateľské spolunažívanie pôvodných obyvateľov kontinentu s prisťahovalcami. Pred tým, než dostane pochodeň do ruky v júni 2000, oheň zo starovekej Olympie uvítajú aj ostrovy blízko Austrálie - Fidži, Papua - Nová Guinea, Guam, Západná Samoa, Šalamúnove a Cookove ostrovy, Nový Zéland, Tonga, Vanuatu, Mikronézia, Nauru a Americká Samoa. Stodňové posolstvo s ohňom pozdraví krížom-krážom celá Austrália a asi 85 percent jej osídlenia uvidí oheň na lodi, vlaku, električke, bicykle, aute, surfe, kanoe, kajaku, krížniku, plti, solárnom vozidle, lietadle (vrátane Kráľovskej lekárskej služby), na koni, ale aj v rukách peších.
V uplynulých dňoch Austrália spontánne oslávila presne dva roky do otvorenia hier. Obmedzený počet odznakov (10 000 kusov) s nápisom "Dva roky pred" sa predal za 30 minút. Austrálčania nosili 15. septembra (deň slávnostného ceremoniálu) ponožky v národných farbách - jednu žltú a jednu zelenú - v rámci Ponožkového dňa. V sydneyskom Ilomebushi odhalili hotovú stavbu SuperDomu, haly pre 20 000 divákov, kde sa bude rozhodovať o gymnastických a basketbalových medailách. Pravda, sú tu aj starosti, lebo takmer štvormiliónové mesto sa trápi so znečistenou pitnou vodou, v ktorej je priveľa baktérií, najmä parazitov. Obyvatelia si musia vodu prevárať alebo kupovať vo fľašiach v obchode. Situácia trvá už niekoľko mesiacov, a tak delegácia MOV, ktorá má Sydney v najbližších dňoch navštíviť, vyslovila obavy a želanie, aby sa veci dali do poriadku. MOV má s predstaviteľmi SOCOG (Organizačný výbor OH 2000) rokovať aj o dopingových kontrolách, podľa prísného austrálskeho zákona veľmi tvrdých, ale znepokojený Samarnch si neželá, aby sa zatýkalo, najmä nie z radov športovcov...
Austrálčania si už môžu objednávať aj vstupenky na športoviská, pričom z nich až päť miliónov pôjde do predaja pre domácu verejnosť a z toho 70 percent nižšej ceny než 60 dolárov. Asi 1,5 milióna lístkov bude stáť menej ako 20 dolárov a polovica z nich pôjde do škôl a nemajetných komunít. Limit na ceremoniál pre jednu osobu sú štyri vstupenky, na ostatné športoviská šesť. Tri štvrtiny lístkov ostanú v Austrálii, jedna sa predá do zahraničia.