Odstávky tepla a teplej vody sa môžu dotknúť každého z nás, či už v domácnosti, na pracovisku, alebo inde. Aj preto chcú na vážnosť problému súvisiaceho s nedoriešenými dotáciami na teplo zo strany štátu upozorniť "otcovia" miest a obcí osobitnou výzvou. Ako sa minulú stredu na špeciálne zvolanej porade dohodli predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), vyzývajú približne 90 výrobcov tepla, aby 23. septembra na celý deň prerušili dodávku teplej úžitkovej vody. ZMOS poukazuje na to, že výrobcom tepla dlhujú neplatiči po vlaňajšom znížení dotácií 681 miliónov korún. Ministerstvo financií sa síce zaviazalo poskytnúť 57 percent z tejto sumy, ale zatiaľ zostáva nedoriešený zvyšok. Neplatiči za teplo (správcovia bytov, verejná správa, nemocnice, školy...) spôsobujú výrobcom tepla platobnú neschopnosť voči ich dodávateľom, najmä plynárom.
KONTROLUJTE FAKTÚRY
Podľa údajov Slovenskej energetickej inšpekcie sa v štandardnom bratislavskom byte (s rozlohou do 65 metrov štvorcových a výškou stropu do 2,7 metra) pohybuje priemerná spotreba tepla za minulý rok okolo 32 gigajoulov. V iných mestách sa v závislosti od ich geografickej polohy (na severe treba brať do úvahy dlhšiu vykurovaciu sezónu, na juhu naopak) pohybuje priemerná spotreba tepla s odchýlkou plus/mínus 5 gigajoulov. Takýto údaj je dobré poznať najmä pri kontrolovaní faktúr, na ktorých vám správcovia domov účtujú spotrebovanú energiu.
ZATEPĽOVANIE
Odborníci upozorňujú, že teplo v domoch možno ušetriť aj nenáročnými opatreniami. Dokonca až o 7-15 percent. Ide napríklad o výstelky do škár na oknách, umiestnenie reflexnej fólie za radiátory, využívanie záclon, ktoré sa končia prinajmenšom 10 cm nad radiátormi, utesnenie okien a podobne. Donedávna sa realizovali v našich mestách aj viaceré zatepľovacie programy financované z prostriedkov Phare, teraz je však týchto prostriedkov stále menej a menej.
Autor: ru