ku takmer nič nevedia. Keby vedeli, že prevažná väčšina občanov stojí pred dilemou ako prežiť, sotva by si prišli po judášske milióny. Mňa ako občana to uráža, je to napľutie do tváre všetkým nezamestnaným. Nehovoriac o tom, že v školstve, zdravotníctve atď. niet peňazí ani na základné hygienické potreby. Táto očakávaná mediálna bomba vybuchla v pravý čas. Mala by zobudiť všetkých driemajúcich, aby odňali moc tým, ktorí s ňou nevedia narábať. Napokon, táto moc sa nededí, nepredáva, iba sa prepožičiava. Štvorročné obdobie je dostatočné na to, aby sa služba národu prejavila. A beda národu, ktorý sa dá ožobračovať vlastnými.
JOZEF ŠKVARENINA,
Nedanovce
m Najvyšší súd je dôležitý orgán štátu, ktorý rieši rôzne spory medzi občanmi a organizáciami. Má za úlohu sledovať zákonnosť a spory riešiť podľa zákonov. Keď HZDS podalo na Najvyšší súd protest proti účasti SDK vo voľbách, obávali sme sa, že by to mohol byť pre SDK nepríjemný úder. Čakali sme na výsledok. Vyjadrenie Najvyššieho súdu bolo výkrikom spravodlivosti. Tak ako v núdzi poznáme priateľa, tak sa Najvyšší súd prejavil hlbokou dôveryhodnosťou a odsotil nespravodlivé obvinenie. Pre SDK bola pravda potvrdená, pre občanov Slovenska je potešiteľné poznanie, že sa môžeme spoliehať na naše súdnictvo. Veríme, že pravda sa nezmení na lož . Táto vláda nie je schopná zoskupiť národ, neželá nám pokoj a mier, jej ciele smerujú k ziskom a majetku. To nie je vláda, ktorá by stvárňovala našu vlasť a vytvárala pekné spolužitie. Je to vláda jednej strany, ľstivá, lakomá, ktorá stačila získať veľké domy a vily. Aké meno si zaslúži ten, kto bez hanby zdiera národ? Čo zasa vymyslia členovia HZDS, aby si zachovali "teplé hniezda" i po voľbách? Vládnuca trieda sa snaží získať čo najvyššie zisky a sociálne výhody. Pán premiér si myslí, že má oprávnenie na akékoľvek konanie, preto robí to, čo je výhodné pre HZDS a pre neho. Uvedomme si, aká malá a nepatrná je naša krajina, ktorú tak bezcitne vykorisťuje vládne hnutie.
ELLA REPČÍKOVÁ, Žilina
m Premiér vo svojich pravidelných týždenných rozhovoroch v SRo jednoznačne, aj keď nechtiac dal za pravdu opozícii, ktorá zatiaľ márne a neúspešne poukazuje na porušovanie volebného zákona v oblasti médií. Ide o STOP počas volebného obdobia pre spomenutý program v SRo, ako aj pre STV v relácii: "Ako ďalej, pán predseda vlády?" Náš pán premiér sa sám usvedčil z agitácie, keď varoval občanov pred osudným rozhodnutím pri nadchádzajúcich voľbách. Maďari sa vraj v gabčíkovskom spore spoliehajú na to, že v prípade víťazstva opozície im bude novozvolená vláda ústretovejšia. Dzurinda si nemusí trhať rúcho, môže však prosto poznamenať: "Načo tu ešte potrebujeme svedkov?" To, že ide o nerovnaký meter, o to sa elegantne postarala Licenčná rada pre rozhlasové a televízne vysielanie, keď televízii Markíza zastavila vysielanie relácie Lídri. V prípade neposlúchnutia hrozí pre ňu od rady začatie konania o odňatí licencie. Čo k tomu dodať? Vari iba to, že tieto aktivity vládneho hnutia v zastúpení svojho predsedu spôsobujú celkom opačný ohlas u občanov chystajúcich sa na voľby. Najlepšie o tom svedčia posledné predvolebné prieskumy nezávislých agentúr.
JÚLIUS KVAČKAJ,
Mýto pod Ďumbierom