MOSKVA (PRE SME PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra EPICENTRUM) - Viac ako pesimistická bola piatková tlačová konferencia nového ruského premiéra Jevgenija Primakova, na ktorej opäť sľúbil zahraničným veriteľom, že Rusko svoje záväzky splní. "Počítame však s tým, že nás naši partneri pochopia," povedal premiér a dal tak najavo, že Rusko nie je v súčasnosti schopné splácať svoje dlhy podľa pôvodného scenára. Ako jedno z opatrení, ktoré má zastaviť pád ekonomiky, uviedol premiér zavedenie štátneho monopolu na výrobu alkoholu a tabakových výrobkov. Sľúbil, že na budúci týždeň začne fungovať v súčasnosti celkom ochromené bankovníctvo. "Lapáme po dychu," charakterizoval situáciu Primakov.
Problémy má premiér i s formovaním vlády, ktoré prebieha ťažšie, ako sa predpokladalo. Nikto nemá záujem o kreslo vicepremiéra pre sociálne otázky, prezidentom vymenovaný Vladimir Ryžkov z frakcie Náš dom Rusko nečakane včera toto vyznamenanie odmietol slovami: "Zaoberal som sa mnohými odbormi, ale nikdy nie sociálnou politikou. Bolo by nezodpovedné ponuku prijať." Zato meno vicepremiéra pre regionálnu politiku a mládež je už známe. Stal sa ním gubernér Leningradskej oblasti Vadim Gustov, za ZSSR aktívny člen komunistickej strany.
V súvislosti s finančnou krízou v krajine generálny prokurátor začal previerku činnosti centrálnej banky. Vyšetrovanie iniciovala Štátna duma a poslanci vyjadrujú veľké znepokojenie nad tým, že v "chaose bankári rozkrádajú na poslednú chvíľu všetko, čo sa ešte rozkradnuť dá". Vodca liberálnych demokratov Vladimir Žirinovskij vyhlásil: "Všetci vyvážajú kapitál z krajiny, " a navrhol neponáhľať sa s formovaním kabinetu. "Radšej počkame, aby sme nenabrali samých idiotov," povedal. Predseda dumy Gennadij Selezňov na stretnutí s redaktormi denníka Komsomolskaja pravda uviedol, že pôžička Svetovej banky pre rekonštrukciu a rozvoj bola kompletne rozkradnutá. "Nezostal ani cent," pokrčil ramenami Selezňov. Štátny štatistický úrad zverejnil mnoho znepokojujúcich údajov. Vo viacerých oblastiach hospodárstva vzrástla čiastka, ktorú štát dlhuje zamestnancom, až o 33 %, pritom reálne príjmy Rusov sa znížili o 11 percent. 33 miliónov ľudí (22,3 %) sa ocitlo pod hranicou životného minima a hrubý národný produkt sa v auguste znížil o 8,2 %. Priemyselná výroba je o 11,5 % nižšia v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, v poľnohospodárstve tento ukazovateľ dosiahol 22 %, čo je rekordný pád od roku 1994. Občania sa na svoju budúcnosť pozerajú pesimisticky a zdesene sledujú, ako dolár opäť dramaticky stúpa. Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky sa každý piaty Moskovčan pripravuje na prerušovanie dodávok vody a elektriny, 37 % občanov očakáva sociálne nepokoje a každá tretia rodina si robí strategické zásoby potravín.