Mesiac po skončení dvanásťdňovej informačnej misie, ktorú šesťčlenná delegácia OSN uskutočnila v Alžírsku na prelome júla a augusta, oboznámili inšpektori so svojimi závermi generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. Závery správy zverejnenej tento týždeň však nevniesli veľa jasnosti do otázok, ktoré sa v súvislosti s alžírskymi masakrami vynárajú. Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských správ, ktorá pravidelne kritizuje vládu v Alžíri za nie práve najčistejšie metódy boja proti terorizmu, ich kritizovala ako "vágne" a ďalšia organizácia Human Right Watch žiadala, aby po nej nasledovala tentoraz už skutočná medzinárodná vyšetrovateľská misia.
Od roku 1992, keď vláda zrušila výsledky volieb a pripravila Islamský front spásy (FIS) o moc, ktorú mu voliči vložili do rúk, prišlo v krajine o život podľa odhadov medzinárodných organizácií pravdepodobne až 75 000 ľudí, pričom tento rok majú vražedné komandá na svedomí už 4600 ľudských životov. Inšpektori OSN opäť potvrdili, že krajina má legitímne, demokraticky zvolené mocenské štruktúry a dôraz na nutnosť ďalšieho zdokonaľovania pluralitných demokratických štruktúr sa nijako nemohol dotknúť ich hostiteľa, prezidenta Lamína Ziruála. Známky demokracie, ktoré vykazuje Alžírsko navonok, však dovtedy nebudú veľkým prínosom pre obyčajných Alžírčanov, kým budú nútení žiť v strachu o život.
Informačnej misii OSN predchádzalo obvinenie Komisie OSN pre ľudské práva, že sa alžírska vláda dopúšťa neoprávneného väznenia osôb, mučenia, a vyčítala jej aj neobjasnený osud stoviek zmiznutých osôb. Ďalší dôvod záujmu medzinárodného spoločenstva o Alžírsko, ktorý sa verejne veľmi nezdôrazňoval, je nejasná totožnosť páchateľov masakier pripisovaných vládou islamským bojovníkom z FIS a Islamskej ozbrojenej skupiny (GIA). Vyvražďovanie vidieckych sídiel sa totiž často vyskytuje v blízkosti stanovíšť armády, ktorá nikdy včas nezakročí, a okrem dohadov o prepojení ozbrojených síl s vražednými komandami podozrenie vyvoláva aj to, že masakry nebývajú riadne objasnené a ich páchatelia riadne potrestaní, ale namiesto toho sa vo väzení ocitá množstvo podozrivých osôb z radov islamských síl bez riadneho súdu. V obavách, že bude otvorene spájaná s masakrami a obviňovaná z porušovania ľudských práv, umožnila vláda v Alžíri informačnú misiu, ktorá však nemala mandát ani prostriedky na riadne vyšetrovanie. Veľmi obratným spôsobom tak dokázala rozptýliť skoršie obvinenia medzinárodných organizácií, veď inšpektori vzhľadom na informačnú povahu ojedinelej medzinárodnej misie v Alžírsku ani nemohli dospieť k iným záverom: Tím OSN otázku zodpovednosti vo svojich záveroch nespomenul, pričom sa naopak vyjadril v prospech medzinárodnej asistencie na protiteroristickom ťažení alžírskej vlády. Poznámka o tom, že by sa to malo diať "s rešpektom k ľudským právam" nevyznieva dokonca ani ako mierne napomenutie. Závery misie tak nepriniesli nič nového pre Alžírčanov, na neutíchajúce vraždenie v tejto krajine medzinárodné spoločenstvo dosiaľ nevymyslelo žiadny
liek.