Odpočet vlády SR

SĽUBY: Za základný smer bezpečnostnej orientácie SR vláda označila úsilie o získanie členstva v NATO. "Severoatlantickú alianciu považujeme za najefektívnejšiu existujúcu bezpečnostnú organizáciu a členstvo v nej súčasne za možnosť získania efektívnych ..

SĽUBY: Za základný smer bezpečnostnej orientácie SR vláda označila úsilie o získanie členstva v NATO. "Severoatlantickú alianciu považujeme za najefektívnejšiu existujúcu bezpečnostnú organizáciu a členstvo v nej súčasne za možnosť získania efektívnych bezpečnostných záruk. V tomto zmysle bude vláda optimalizovať našu účasť v programe Partnerstvo za mier, ktorý považuje za prvý krok k našej integrácii do Severoatlantickej aliancie."

REALITA: Po madridskom summite NATO v roku 1997 nebolo Slovensko prizvané na vstup do aliancie. Táto skutočnosť vyvolala rozčarovanie v radoch dôstojníckeho zboru Armády SR, ktorý bol na rozdiel od politického vedenia krajiny pripravený na začatie vstupného procesu. Armáda SR sa aktívne zúčastňovala na spoločných cvičeniach s NATO v rámci programu Partnerstvo za mier a jej príslušníci na nich pravidelne dosahovali veľmi dobré výsledky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SĽUBY: Vláda sa zaviazala, že "bude dbať o to, aby sa rešpektovala zvrchovanosť zákona a aby všetky orgány štátnej správy náležite vykonávali právne predpisy, uplatňovali svoje právomoci len zákonnými metódami a konali len to, čo im zákon dovoľuje."

REALITA: Aj v rámci rezortu obrany došlo k porušeniu tohto zákona. Jedným z príkladov je zneužitie vojenskej kontrarozviedky (Vojenské obranné spravodajstvo) jej riaditeľom Miroslavom S. proti ministrovi obrany J. Sitekovi, ktorého časť tejto služby sledovala a získavala o jeho osobe informácie nesúvisiace s poslaním vojenskej kontrarozviedky. Nesplnenie sľubu rešpektovania zvrchovanosti zákona sa prejavilo aj pri netransparentnej realizácii nákupu bojovej techniky a deblokáciách.

Najvypuklejším príkladom nedodržania tohto záväzku sú však okolnosti výmeny náčelníka Generálneho štábu Armády SR, keď predseda vlády V. Mečiar, predseda NR SR I. Gašparovič i štátny tajomník ministerstva obrany J. Gajdoš nedodržali zákonný postup a o. i. porušili Ústavu SR, zákon o vojenskej službe i zákon o zriadení Armády SR. Genplk. Tuchyňa sa aj naďalej nazdáva, že jeho odvolanie nebolo v súlade so zákonmi, ale ustúpil len preto, aby sa situácia vo velení ASR ďalej nevyostrovala.

SkryťVypnúť reklamu

SĽUBY: Vláda sa zaviazala rozpracovať dlhodobý plán "rozvoja armády a riadenia jej ľudských zdrojov s cieľom vybudovať relatívne malú a primerane vyzbrojenú armádu, ktorá úrovňou svojej pripravenosti bude garantom obrany štátu, jeho suverenity a územnej integrity".

REALITA: Od roku 1995 do roku 1998 sa síce objem finančných prostriedkov určených v štátnom rozpočte pre ministerstvo obrany zvýšil z 12,053 miliardy korún na 14,053 miliardy, avšak percentuálny podiel výdavkov na obranu vo vzťahu k hrubému domácemu produktu klesol od roku 1995 z 2,496 percenta na 1,921 percenta v roku 1998. Napríklad v roku 1997 ministerstvo obrany potrebovalo zo štátneho rozpočtu 19,7 mld Sk, pričom túto požiadavku zredukovalo na 17,3 mld Sk. V rozpočte na rok 1997 mu však parlament schválil iba 14,339 mld Sk.

SkryťVypnúť reklamu

SĽUBY: Vláda chcela zvýšiť pripravenosť príslušníkov ASR na plnenie úloh postupnou profesionalizáciou vybraných funkcií a zvyšovaním odbornej a jazykovej pripravenosti profesionálnych vojakov. Kabinet sa zaviazal pokračovať v transformácii armády.

REALITA: Dôstojníci armády absolvovali jazykové a odborné kurzy v rámci spolupráce s NATO. Naďalej však pretrváva nedostatočná jazyková pripravenosť veliteľského zboru. Prvá etapa transformácie armády bola uzavretá. Druhá etapa, ktorá súvisí s pripravovaním podmienok na postupnú profesionalizáciu, bola spomalená limitovanými finančnými prostriedkami. Tretia etapa, ktorej zámerom je vybudovať moderný systém velenia armády, schopný spolupracovať s NATO, je úlohou na roky 1998-2000.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu