MARIÁN GIBA, prednosta Okresného úradu Bratislava I: "Okresný úrad v prvom bratislavskom okrese sídli v starej budove na Medenej ulici a tam sa s takouto možnosťou nepočítalo. Ak však náhodou príde občan na vozíčku, informátor zavolá príslušnú pracovníčku a tá zíde dolu. Niektoré odbory okresného úradu - civilná ochrana, kataster a sociálne veci, sídlia v trojposchodovej budove na Vajanského ulici a tam výťah nie je. Funguje to tam však rovnako ako na Medenej, a pokiaľ viem, nie sú problémy."
SYLVIA ČOBÁNOVÁ, prednostka Okresného úradu Bratislava IV: "Vstup do budovy, v ktorej okrem okresného úradu sídlia viaceré organizácie, je bezbariérový. Imobilní občania, ktorí sa autom dostanú na parkovisko, môžu do budovy vojsť zadným vchodom, schodík, ktorý tam je, prekrýva kovová platňa. Tí, ktorí k nám prichádzajú hromadnou dopravou od hlavného vchodu, majú bezbariérový vstup rovno z ulice. Zo vstupnej haly sa imobilní občania dostanú ďalej výťahmi."
ALBERT ČUKAN, vedúci kancelárie prednostu Krajského úradu v Trenčíne: "U nás je pred budovou krajského a okresného úradu zvýšená terasa, a tak sa pre vozičkárov spravila prístupová rampa. Ešte nebola oficiálne otvorená, ale už je vybudovaná. Pozemok patrí mestu a v rámci rekonštrukcie Štúrovho námestia do rampy investovalo prostriedky mesto. Budova má dvere na fotobunku, vo vestibule sú väčšie výťahy, ktorými sa postihnutý občan môže dostať na ktorékoľvek poschodie. Pokiaľ viem, na našich okresných úradoch sú vybudované, alebo sa budujú, prípadne sú prispôsobené priestory tak, aby sa aj vozičkári dostali do úradu. Tam, kde je zvýšený prístup do budovy, tam sú plánované investície, ale je veľmi málo tých, ktorí budú musieť investovať do rampy."
STANISLAV DVONČ, vedúci ekonomicko-investičného oddelenia, Okresný úrad Bánovce nad Bebravou: "Náš nový okresný úrad je bezbariérový, aj sociálne zariadenia sú upravené pre vozičkárov. Kolaudovali sme v máji a minulý týždeň sme budovu otvárali. V pláne na budúci rok máme riešenie bezbariérového prístupu v ďalších budovách, v ktorých sídlia odbory okresného úradu. Najčastejšie chodia vozičkári na sociálne, tam sa to teraz rieši tak, že pracovníčka vyjde k autu."
LADISLAV KOSTANKO, prednosta Okresného úradu v Šali: "Bezbariérové vstupy pre vozičkárov a telesne postihnutých občanov sme po rekonštrukcii zabezpečili v hlavnej budove nášho úradu. V súčasnosti prebieha úprava i vo vedľajších budovách, kde sa rovnako počíta so zabezpečením bezbariérových vstupov. Napokon, túto povinnosť nám ukladá nový stavebný zákon".
SLAVOMÍR UHRÍK, hovorca Krajského úradu v Trnave: "Bezbariérové vstupy pre postihnutých občanov a vozičkárov v našej budove bohužiaľ nemáme. Zdedili sme starú budovu po okresnom úrade a v súčasnosti musíme zabezpečiť opravu zatekajúcej strechy, namontovanie chýbajúcich výťahov, rekonštrukciu sociálnych zariadení. Proti bezbariérovým vstupom v budúcnosti nie sme, všetko však bude závisieť od financií." (bel, jb, rt, mat)