Iracké úrady zosilnili v týchto dňoch sankcie proti osobám predávajúcim mäso zo psov a somárov, pričom takéto počínanie stotožnili so spáchaním zločinu, oznámilo stredajšie vydanie irackého oficiálneho denníka. Rada revolučného velenia, najvyššia vedúca inštancia krajiny, považuje všetky operácie súvisiace s predajom takéhoto mäsa alebo jeho zmiešaním s baraním mäsom za "zločin proti zdraviu a princípom ústavy". Za neuposlúchnutie nariadení môže previnilcov súd odsúdiť na odňatie slobody v rozpätí od sedem do desať rokov. Predtým podliehali tieto prečiny trestu, ktorý neprevýšil dva roky väzenia.
SLONÍ TERORISTI
Katastrofické záplavy, ktoré sužujú východ Indie, spôsobili, že stovky vyhladnutých slonov a nosorožcov začali v zväzovom štáte Ásám terorizovať dediny a čajové plantáže. Včera to uviedli miestne úrady. Takmer celý Kázírangský národný park, domov posledných jednorohých nosorožcov na svete, je zaplavený rozvodnenou riekou Brahmaputra. "Zvieratá trpia veľkým nedostatkom potravy a odvažujú sa do okolitých dedín," vysvetlil predstaviteľ parku. Z približne 5000 zvierat, ktoré v parku zvyčajne žijú, ich tu zostalo už len niekoľko stovák. 200 jedincov, vrátane 20 z 1200 nosorožcov, zahynulo. Divé slony a nosorožce v stredu vyvolali paniku na plantáži neďaleko prírodného parku. "Zvieratá hľadali potravu a uchmatli všetko, čo sa dalo nájsť v našich kuchyniach. Zeleninu, ovocie, a dokonca vypili aj pivo," tvrdil zamestnanec plantáže.
PRITUČNÝ RUŠŇOVODIČ
Celých šesť rokov trvalo Newyorčanovi Dwaynovi Richardsonovi, kým sa mu podarilo splniť životný sen a získať osvedčenie na riadenie rušňa podzemnej dráhy. Po ukončení vodičského kurzu si mohol vychutnať dlhotrvajúci potlesk všetkých prítomných. Napriek vlastníctvu čerstvého vodičského oprávnenia sa však jazdychtivý Dwayne bude v najbližšom období pravdepodobne voziť v metre iba ako obyčajný cestujúci. Aby sa mohol posadiť do kresla rušňovodiča, musel by najskôr patrične znížiť svoju telesnú hmotnosť, ktorá činí rovných 209 kilogramov a úplne mu zabraňuje zmestiť sa za riadenie.
RYŽE SA NEVZDAJÚ
Hostia pozvaní na sobášny obrad by podľa najnovšieho príkazu starostu juhofrancúzskej dedinky Joncherey nemali šťastným novomanželom hádzať na ceste z kostola pod nohy ryžu, konfety ani ruže. Mladý starosta Paul Michaillard chce týmto nariadením predchádzať možným nehodám, ale aj obmedziť nevyhnutné zametanie po každej svadbe v kostole. Citlivé vnímanie starších ľudí, ktorí sa často pošmykli na schodoch Božieho chrámu na šošovici a malých fazuľkách, ho dohnalo k zavedeniu takéhoto obmedzenia tradície. Napriek odporučeniu, ktoré "neznamená úplný zákaz", sa hostia svadobného obradu v tomto kostole predsa len dlhodobej tradície zdráhajú vzdať. Rozdiel je iba v tom, že teraz po odchode svadobného sprievodu niektorí z nich po sebe upracú.
ŽENY SÚ OFICIÁLNE MILŠIE
To, čo je ženám už dávno jasné, vedci teraz už len empiricky dokázali: ženy sú od prírody príjemnejšie ako muži. Majú to totiž v genetickom programe. Profesor David Skuse z londýnskeho Inštitútu zdravia dieťaťa tvrdí, že genetický kód príslušníčok nežnejšieho pohlavia predurčuje ženy správať sa od prirodzenosti uhladenejšie a zdvorilejšie, zatiaľ čo muži sú schopní učiť sa primeranej interakcii len metódou pokus - omyl. Vďaka týmto danostiam sú ženy okrem decentnejšieho sociálneho správania sa citlivejšieho vnímania schopné oveľa lepšie rozoznávať tváre ako muži, presnejšie vyčítať výraz ľudskej tváre či porozumieť reči tela.
(ČTK, TASR)