vlastníci za kratší povraz (čo zjavne nevyhovuje iba jednému z nich, S. Volzová je s týmto vývinom uzrozumená, napokon, bez jej aktívnej účasti by takýto vývoj nebol možný, čo však nič nemení na tom, že P. Rusko prinajmenej podcenil svoje záväzky z minulosti). Firma Gamatex má teraz na výber - či sa dohodne s CME, či bude rokovať s novým záujemcom SBS, alebo počká na ešte výhodnejšiu ponuku.
Zjavné je však aj to, že právne pozadie zmeny vlastníkov je niektorými právnikmi spochybnené a konečné rozhodnutie môže dať len súd (podľa niektorých právnikov nie je možné, aby sa exekučné konanie týkalo majetkových podielov v obchodných spoločnostiach, čo by aj v súvislosti so štatútom STS Markíza znamenalo dosť silné pozície P. Ruska i CME na valnom zhromaždení spoločnosti, na ktorom môže dôjsť k zmene jej konateľov i generálneho riaditeľa).
Pôvodne obchodný spor dostal silné politické zafarbenie a akou-takou optimistickou správou môže byť, že ovládnutie Markízy sa jej novým majiteľom zrejme nevyplatí z hľadiska politického imidžu. Prvé plody politického sporu sú na svete - zastavenie relácie Lídri bolo v rozpore s volebným zákonom, o ktorom však treba povedať, že je neférový a zrejme aj protiústavný. Mlčanie Ústavného súdu len komplikuje aj tak komplikovanú situáciu okolo politického vysielania v súkromných elektronických médiách. A aby situácia nebola taká jednoduchá, okrem politického pozadia začína kauza Markíza dostávať aj mafiánsky podtext.
Hlúpe a nebezpečné však je, že doterajší vývoj ohrozuje to najcennejšie, čo Markíza má - jej spravodajstvo a publicistiku a a spravodajcov a publicistov. RÓBERT KOTIAN