MOSKVA (ČTK, TASR) - Ruský prezident Boris Jeľcin naďalej udržuje odbojnú Štátnu dumu v napätí, keď napriek očakávaniu dosiaľ nepredložil dolnej komore parlamentu kandidatúru na úrad premiéra. Prezident dosiaľ nerozhodol o ďalšej kandidatúre na funkciu predsedu vlády, oznámil včera kremeľský hovorca Sergej Jastržembskij. "Očakávame prezidentovo rozhodnutie," priznal bez toho, aby upresnil, kedy možno toto rozhodnutie očakávať. Odmietol tiež akékoľvek komentáre o tom, koho prezident ako kandidáta dume navrhne.
Jeľcinovo váhanie opoziční predáci označili za dôkaz toho, že zvažuje osud úradujúceho premiéra Viktora Černomyrdina a možnosť navrhnúť kompromisného kandidáta. Podľa ústavy má týždeň na to, aby kandidatúru Štátnej dume predložil. Jeľcin zvažuje, či kandidatúru predložiť Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, na tretie, rozhodujúce hlasovanie. Poslanci odmietli schváliť kandidatúru V. Černomyrdina už dvakrát. Ak ju odmietnu tretíkrát, má prezident podľa ústavy možnosť dumu rozpustiť.
Kremeľský hovorca Sergej Jastržembskij ďalej informoval, že zástupcovia administratívy ruského prezidenta a prezidentského poradného orgánu - Bezpečnostnej rady vypracovali súbor prvoradých opatrení pre stabilizáciu sociálno-ekonomickej situácie v Rusku. Bližšie informácie o zmienenom dokumente hovorca neuviedol. Naproti tomu ruskí komunisti včera oznámili, že sú pripravení prevziať zodpovednosť za ukončenie ekonomickej krízy v krajine a vytvoriť novú vládu, ktorá znovu zavedenie štátnu kontrolu nad prevažnou časťou ekonomiky. Návrh na zmrazenie cien chce v piatok prerokovať duma. Projekt zákona predpokladá asi dvojmesačný zákaz zvyšovania cien životne dôležitého tovaru - chleba, mlieka a masla. Len o chlebe a vode sa prakticky dá žiť v Moskve za minimálnu mesačnú mzdu stanovenú v Rusku zákonom na 83,49 rubľa. Po potravinách a spotrebnom tovare prišli v Moskve na rad lieky. Z obavy pred rastom cien Rusi vzali za posledné tri dni lekárne útokom. Zamestnanci ruského ministerstva vnútra včera potvrdili, že služby poskytované podsvetím devalváciu nezaznamenali. Ceny za nájomné vraždy, obchod s drogami a prostitúciou sa údajne i napriek rýchlemu prepadu rubľa nezmenili. "Služby tohto druhu sa vždy oceňovali v dolároch; rubeľ tu nikdy nebol plnohodnotným platidlom," potvrdil agentúre Interfax jeden z dôstojníkov ministerstva. Podľa týchto informácií sa cena prostitútok postávajúcich v centre mesta za noc pohybuje od 100 do 200 rubľov.