Na pozvanie poľskej Bátoryho nadácie v spolupráci s budapeštianskou pobočkou amerického Freedom House sa počas uplynulých troch dní uskutočnila pracovná návšteva prezidenta Michala Kováča v Poľsku, ktorej cieľom bolo informovať o súčasnej situácii na Slovensku.
Pán prezident, ako hodnotíte na základe vašich stretnutí poľské stanovisko k súčasnému dianiu na Slovensku?
"Posolstvo, ktoré mi tlmočili najvyšší poľskí predstavitelia počas našich pracovných stretnutí, možno vyjadriť dvoma konštatovaniami: po prvé ich neteší, že Slovensko vypadlo z prvej skupiny integrujúcich sa krajín, čím vznikla medzera v stredoeurópskom regióne; na druhej strane ma však povzbudilo ich presvedčenie, že súčasná situácia na Slovensku je iba dočasná a že skôr alebo neskôr sa Slovensko pripojí k tejto skupine. Ubezpečili ma, že je v ich národnom a štátnom záujme, aby sa tak stalo čo najskôr. Sú presvedčení, že je aj v záujme občanov Slovenska, aby ich krajina nezostala bokom a nestala sa objektom nejakého iného záujmu, ktorý by mohol trvalejšie pôsobiť ako destabilizujúci faktor v celom regióne."
Počas viacerých stretnutí ste spomenuli, že práve Poľsko, ktorého predstavitelia sa nijako netaja tým, že rozhodujúca etapa integračných procesov je už za nimi, by sa mohlo stať akýmsi advokátom slovenských integračných ašpirácií.
"Áno, túto myšlienku som naozaj opakoval pri všetkých stretnutiach, pričom som poľskú stranu ubezpečil, že všetky demokratické a prointegračné sily na Slovensku vyjadrujú presvedčenie, že Poľsko sa ujme akejsi úlohy "patróna", ktorý bude vedome lobbovať za našu krajinu. Slováci sú ochotní takúto úlohu zo strany Poľska prijať omnoho skôr, ako keby sa na ňu chceli podujať naši ďalší susedia - je to dané históriou, ale aj významom a medzinárodným kreditom tejto krajiny."
Nepredpokladáte, že tak, ako sa dnes v slovenskej politike operuje maďarskou a českou kartou, už dnes možno niekto pripravuje aj poľskú kartu?
"Ak by to bola poľská karta v tom pozitívnom slova zmysle, tak prosím, nech to je. Aby som však bol vážny: moja výzva bola prijatá veľmi pozitívne, dokonca som sa dozvedel, že z poľskej iniciatívy už boli podniknuté v tomto smere konkrétne kroky. V minulosti sa uskutočnili a v krátkej budúcnosti sa pripravujú ďalšie stretnutia zvyšných troch krajín višegrádskej štvorky, kde sa vždy živo diskutuje aj o tom, ako pomôcť Slovensku prekonať jeho súčasný integračný handicap."
Pán prezident, vaša návšteva sa uskutočnila na pozvanie mimovládnych organizácií - ako hodnotíte úlohu "alternatívnej politiky" v kontexte svetovej, ale aj slovenskej diplomacie?
"Ja myslím, že to úplne samozrejme prináša život: ľudia, ktorí boli kedysi vo vysokých štátnych funkciách a ktorí stále majú istý vplyv, sú dôležitými sprostredkovateľmi v procese prehlbovania medzinárodných vzťahov. Títo ľudia, ako sme sa mali možnosť presvedčiť aj v Poľsku, pôsobia najmä v rôznych mimovládnych organizáciách a v rámci medzinárodnej politiky niekedy plnia poslania, ktoré by si vlády vzhľadom na ich delikátnosť jednoducho nemohli dovoliť realizovať. Vo svete je takáto prax úplne bežná a aj my na Slovensku by sme mali podobné aktivity tiež v budúcnsti vedome podporovať."
JURAJ KITTLER, Varšava - Krakov