V súvislosti stále rastúcimi cenami, klesajúcou hodnotou rubľa a meškaním dôchodkov, ktoré sú dôsledkom politickej krízy v Rusku, ruskí dôchodcovia stále častejšie nútení hľadať si prácu, alebo sa na trhu zbavovať svojho majetku. Priemerný dôchodok je približne 330 rubľov mesačne (asi 60 dolárov) a život v Moskve je dnes drahý aj pre cudzinca. Ceny dovážaných potravín a ďalšieho spotrebného tovaru za posledné dva týždne v Rusku vzrástli v priemere o 380 percent a počnúc včerajškom sa zvýšili o 15 až 40 percent aj ceny pohonných hmôt, ktoré až dosiaľ stagnovali. Pomalší rast niektorých výrobkov spôsobil nákupnú horúčku a z pultov tak zmizla napríklad múka, káva, ryža, soľ a iný tovar.
Hoci predávať na trhu by sa malo len s platným povolením, málokto sa obťažuje vybavovaním formalít a regulérni "trhovníci" si už zvykli na pravidelné policajné razie. Pri jednej z nich polícia minulý týždeň dokonca použila slzný plyn. Strážcovia verejného poriadku obchodujúcich penzistov zvyčajne zatvoria v autobuse, kým neprídu príbuzní alebo priatelia po nich a nezaplatia pokutu. No aj napriek tomu sa mnohí na trh opäť vrátia. "Ešte pred desiatimi som si mohla dovoliť cestovať k Čiernemu moru," spomína 73-ročná Galina Vladimirovna. Namiesto zaslúženého odpočinku teraz musí opäť tvrdo pracovať. Každý deň vyráža na trh, aj keď je 15 stupňov pod nulou. Niektoré dni sa jej darí, aj po úspešnom dni však zvyčajne minie všetky zarobené peniaze v neďalekých potravinách. Vedľa Galiny Vladimirovny postáva 78-ročný Anton Petrovič. Cesta na trh mu zabrala dve hodiny. Chcel by tu predať hrubú šedú látku aspoň za 60 rubľov. Vystačí vraj aj na dva zimné kabáty, čo by mu stačilo tak na týždňové zásoby potravín.
Gubernátor Kaliningradskej oblasti v tejto enkláve na západe Ruskej federácie sa rozhodol riešiť situáciu v zásobovaní vyhlásením výnimočného stavu. Miestne orgány tu prebrali s okamžitou platnosťou zodpovednosť za politické a hospodárske rozhodnutia a dočasne pozastavili všetky odvody do federálnej pokladnice. Podobný úmysel avizovali aj orgány Sverdlovskej oblasti. "Jeho zavedenie neznamená žiadne obmedzenie občianskych práv a slobôd. Cieľom je vytvoriť dostatočné rezervy potravín a pohonných hmôt, zabezpečiť plynulé zásobovanie jaslí, škôl a nemocníc potravinami a liekmi," vysvetlil gubernátor Leonid Gorbenko. Kremeľ tento počin odsúdil. Jeden z predstaviteľov kaliningradskej štátnej správy pripustil, že miestne orgány budú musieť kvôli tomuto cieľu zrejme "dočasne porušiť niekoľko federálnych zákonov".
(ČTK, TASR, r)