Približne 2000 študentov včera pred budovou parlamentu v indonézskej metropole Djakarta požadovalo odstúpenie prezidenta Jusufa Habíbího a vytvorenie dočasnej vlády. Demonštranti podľa očitých svedkov prelomili bránu do parlamentného areálu, ale bezpečnostné sily im zabránili vo vstupe. Študenti uviedli, že Habíbí musí odstúpiť, pretože neznížil ceny ryže a ďalšieho základného tovaru a spôsobil zhoršenie života obyvateľstva. Ide o prvú väčšiu študentskú demonštráciu od mája, keď študentské protesty prispeli k odstúpeniu prezidenta Suharta, ktorý bol pri moci 32 rokov.
ZATÝKANIE V MJANMARSKU
Predstavitelia mjanmarskej vládnej vojenskej junty nariadili zatknutie 110 členov hlavnej opozičnej strany Národnej ligy pre demokraciu (NLD), na čele ktorej stojí nositeľka Nobelovej ceny za mier z roku 1991 Aung Schan Su Ťiová. Podľa vyhlásenia ligy medzi osobami zadržanými v nedeľu vo viacerých častiach krajiny sa nachádza 50 poslancov parlamentu, ktorý vzišiel z hlasovania v roku 1990. Vojenská junta vládne v Mjanmarsku (bývalej Barme) od roku 1988 a v roku 1990 ignorovala výsledky parlamentných volieb, ktoré vyhrala NLD. Opozícia už niekoľko dní neskrývala svoj zámer zvolať neuznaný parlament, a to aj napriek výstrahám rangúnskych predstaviteľov, ktorí považujú tento krok za "ilegálny".
PROCES AGUSTA- DASSAULT ODROČILI
Proces Agusta-Dassault s predstaviteľmi belgických socialistov obvinených z korupcie, ktorý sa začal v stredu na Najvyššom kasačnom súde v Bruseli, odročili na 16. septembra, informoval včera predseda súdu Marc Lahousse. Najvyššia belgická jurisdikcia si vyhradila deväť dní na vyhotovenie odpovedí na početné otázky a námietky advokátov obhajoby, ktorí spochybnili právomoci súdu súdiť ich klientov. Bývalý generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Willy Claes, francúzsky priemyselník Serge Dassault, ako aj desať predstaviteľov belgických socialistov obvinili z korupcie, či už aktívnej, alebo pasívnej. Taliansky konštruktér vrtuľníkov Agusta a francúzska spoločnosť Dassault Electronique sú podozriví z poskytnutia úplatkov vo výške niekoľkých miliónov dolárov dvom belgickým socialistickým stranám v čase podpísania dohody o zbrojení s Belgickým kráľovstvom v rokoch 1988 a 1989.
DUVE NEDOSTAL VÍZA DO JZR
Nemecký parlamentný poslanec Freimut Duve, ktorý je predstaviteľom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu tlače, nedostal od belehradských úradov vstupné víza do Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR). Oznámil to včera vo Viedni novinárom sám Freimut Duve. Belehrad je vraj ochotný predstaviteľovi OBSE povoliť vstup na územie JZR, až keď OBSE túto krajinu opäť prijme za svojho člena. Duve chcel v hlavnom meste JZR medziiným rokovať aj v záležitosti vyhostenia viacerých nemeckých novinárov z "malej" Juhoslávie, ktorej členstvo v OBSE bolo dočasne zrušené v dôsledku ozbrojených konfliktov na území bývalého juhoslovanského štátu.
TALIBAN STRATIL STRATEGICKÝ KOPEC
Oddiely afganského opozičného veliteľa Ahmada Šáha Masúda sa včera ráno po útoku proti jednotkám islamského fundamentalistického hnutia Taliban zmocnili strategického kopca približne 20 kilometrov severne od hlavného mesta Kábul. Uviedli to predstavitelia Talibanu a nezávislé zdroje. Masúdovi bojovníci v noci na včera začali paľbu proti Talibanu približne 40 kilometrov severne od Kábulu a tzv. novej cesty, ktorá spája mesto so severom krajiny. V metropole bolo počuť paľbu z diel, mínometov a ľahkých automatických zbraní. Bývalý minister obrany Masúd, ktorého oddiely utiekli z Kábulu pred Talibanom pred takmer dvoma rokmi, je významným veliteľom opozície, ktorý sa preslávil v gerilovom boji proti sovietskym jednotkám v 80. rokoch. Ovláda väčšinu dvoch provincií severne od Kábulu.
(ČTK, TASR)