SITA uviedol prezident Asociácie Kolektívneho Investovania na Slovensku (A.K.I) Rudolf Lachkovič, návrh sa stane predmetom rokovania Komisie pre kapitálový trh na Ministerstve financií SR.
"Účelom návrhu je utvoriť zákonné základy pre zriadenie Komisie pre cenné papiere ako jediného regulačného orgánu v oblasti kapitálového trhu (porovnateľný so zahraničnými regulačnými inštitúciami), ktorý bude disponovať nástrojmi a právomocami, aké doterajší štátny dozor nemal," uviedol pre agentúru SITA riaditeľ ÚŠDKT Branislav Pokorný. Podľa jeho slov boli v návrhu využité skúsenosti a poznatky získané pri výkone štátneho dozoru, pričom sa prihliadlo aj na právne úpravy tejto problematiky v krajinách s rozvinutým kapitálovým trhom, ako aj na odporúčania zahraničných expertov.
"Navrhujeme zriadiť Komisiu pre cenné papiere ako nový regulačný orgán sui generis, ktorý plní úlohy štátnej správy v rozsahu jej zverenom týmto zákonom a osobitnými predpismi upravujúcimi oblasť kapitálového trhu, najmä zákonom č. 248/1992 Zb. o investičných spoločnostiach a investičných fondoch v znení neskorších predpisov a zákonom č. 600/1992 Zb. o cenných papieroch," konštatoval B. Pokorný. Úlohy štátnej správy v oblasti kapitálového trhu podľa neho zahŕňajú odbornú prípravu všeobecne záväzných právnych predpisov, všetky druhy povoľovacej činnosti, inšpekčnú činnosť, sankčné postihy a ich vymáhanie.
Vo väčšine krajín sú za reguláciu zodpovedné osobitné orgány, zväčša označované ako výbory a komisie pre cenné papiere, ktoré disponujú primeranými výkonnými aparátmi. V USA je to Securities and Exchange Commision, vo Veľkej Británii Securities and Investment Board, vo Francúzsku Komisia pre burzové operácie. V prestížnej celosvetovej organizácii, ktorá koncom minulého roka združovala 136 krajín, boli svojimi komisiami zastúpené už aj Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a iné. Slovensko vzhľadom na absenciu svojej komisie chýbalo v tejto prestížnej organizácii.
Predchádzajúci návrh zákona o štátnom dozore nad kapitálovým trhom, ktorý predchádzal návrhu zákona o Komisii pre cenné papiere, podrobila odborná verejnosť hlbokej kritike. Účelom návrhu zákona o štátnom dozore nad kapitálovým trhom, ktorý bol vypracovaný v roku 1997, bolo definovať orgány štátneho dozoru nad kapitálovým trhom, stanoviť ich postavenie a právomoci, upraviť kontrolné a procesné postupy pri vydávaní rozhodnutí sankčného charakteru. Zároveň sa navrhovalo prerozdelenie kompetencií v oblasti kapitálového trhu medzi dva orgány štátnej správy, a to Ministerstvo financií SR a Úrad štátneho dozoru nad kapitálovým trhom.
Podľa Asociácie obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) bol návrh krokom opačným smerom, ako ho vytýčila Koncepcia rozvoja kapitálového trhu SR. Rozsah kompetencií, ktoré chcú orgány štátneho dozoru nad kapitálovým trhom v tomto návrhu na seba previesť, presahuje podľa AOCP všetky rozumné hranice. "Schválenie tohto návrhu by podľa nášho názoru vytvorilo priestor pre neakceptovateľné zásahy štátneho dozoru do trhového prostredia a do integrity jednotlivých subjektov. Návrh tiež neguje tendencie, ktoré prevládajú na všetkých vyspelých finančných trhoch, t.j. presadzovanie zásad nezávislosti centrálnych regulátorov trhu, intenzívne uplatňovanie princípov samoregulácie trhu a minimalizovanie administratívnych zásahov do trhového prostredia," uvádza sa v stanovisku AOCP k tomuto návrhu.