ými kandidátmi Demokratickej strany (DS) na post amerického prezidenta v roku 2000. Ale až teraz , keď je otrasená pozícia prezidenta USA Billa Clintonav súvislosti s priznaným škandálom s bývalou praktikantkou v Bielom dome Monikou Lewinskou a začiatkom vyšetrovania viceprezidenta Al Gora pre nejasnosti s financovaním prezidentskej kampane spred dvoch rokov, sa jeho šance zvyšujú…
Zažil to napokon pred niekoľkými dňami v malom, ale významnom štáte New Hamsphire, kam prišiel podporiť kandidatúru demokrata Petra Flooda v rámci blížiacich sa novembrových volieb do Kongresu a konkrétne - do Snemovne reprezentantov. Najvýznamnejší bossovia tamojšej DS mu vyjadrovali až prekvapujúcu podporu. Pravdaže, dával si veľký pozor, aby v prejavoch nehorlil za svoju osobu, ale za Flooda a program DS ako celku, a aby neskĺzol na ľahkú cestu kritiky Clintona. Pred pár dňami to totiž už urobil, keď sa otvorene zmienil o možnosti "impeachmentu" - obžaloby prezidenta z ťažkého zločinu v súvislosti s kauzou Lewinská. Už pred ním vyzval prezidenta vlastnej strany na opustenie úradu - demokratický kongresman Paul McHalle zo štátu Pensylvánia, nepriamo sa pridal aj coloradský guvernér Roy Rommer, predseda Národného výboru DS. A po tvrdých slovách Gephardta aj prezidentov dobrý priateľ, demokratický senátor Joseph Lieberman priamo na pôde Senátu…
Z washingtonských politických kruhov prenikajú chýry, že čoraz menej demokratických kandidátov chce, aby sa za ich úspech vo voľbách prihováral Clinton. Dokonca si niektorí ani neželajú, aby navštevoval ich domovské štáty. Gephardt je ešte stále presvedčený, že napriek prezidentovmu škandálu môžu demokrati v novembri ovládnuť Snemovňu reprezentantov. Teraz sú obidve komory v rukách republikánov a podľa všetkého Senát v ich rukách aj zostane. Ale snemovňu by mohli stratiť, čo by vnieslo do Kongresu rovnováhu. Na otázky, či bude terajší vodca demokratickej menšiny v roku 2000 kandidovať na úrad prezidenta, Jeff Woodburn, predseda Národného výboru DS v New Hamsphire, kde sa už tradične začína primárkami prezidentská volebná kampaň, odpovedá: "Mr. Gephardt zastáva názor, že nemá dôvod, aby o tejto možnosti rozhodoval pred nadchádzajúcimi voľbami." Lenže v New Hampshire vraj väčšina voličov, ktorí Gephardtove prejavy pozorne počúvali, nadobudli pocit, že Gephardt sa už strategicky pripravuje na svoj najväčší skok v politickej kariére - stať sa 43. prezidentom Spojených štátov…
MICHAL HAVRAN
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)