stické predpoklady o úrode sa nenaplnili v dôsledku vplyvu počasia. Očakáva sa vysoká úroda slnečnice. Celkovo sa predpokladá, že obilnín bude mierny prebytok.
Pri dovoze obilia na Slovensko sa uplatňujú iba automatické licencie a pri vývoze je ministerstvom hospodárstva stanovená na tento rok kvóta 150 tisíc ton pšenice a 50 tisíc ton jačmeňa. Napriek režimu automatickej licencie bol nedávno dovoz obilia úradmi zastavený. Roľníci však tvrdia, že sa nedodržiava. Údajne sa obilie dováža ďalej, lebo sa deklaruje na colniciach ako iný tovar. Existuje veľký tlak exportovať obilie z Maďarska, lebo tamojší roľníci sú ho ochotní predávať aj za 50 USD za tonu. Skôr sa ukazovala možnosť vyviezť obilie do Ruska, ale pádom rubľa sa táto šanca uzavrela.
Koncom augusta družstevní roľníci zastrešení v Zväze poľnohospodárskych družstiev (ZPD) rokovali o ťažkostiach pri speňažovaní úrody. Títo roľníci, ktorí u nás obrábajú 54 % poľnohospodárskej pôdy, žiadajú ministerstvo pôdohospodárstva (MP), NBS a komerčné banky o opatrenia na podporu predaja obilia. Od MP žiadajú vydania sľúbeného tzv. bonifikačného výmeru, ktorým by štátne dotácie smerovali na krytie časti úrokov, ktoré platia roľníci, keď si zoberú úver proti založeniu skladiskových záložných listov. Tieto listy získajú po uskladnení obilia vo verejných skladoch. Očakáva sa, že sa budú úroky z úverov, ktoré sú kryté uskladneným obilím, kryť až v rozpätí 12 %. Roľníci zo ZPD žiadajú MP zastaviť dovoz všetkých druhov obilia a zároveň trvale podporovať export obilia. Konkrétne žiadajú ŠFTR a Správu štátnych hmotných rezerv, aby vykúpili ich obilie a usilovali sa o jeho export. Členovia ZPD chcú od komerčných bánk, aby verejne informovali, s akými úverovými zdrojmi počítajú pri financovaní nákupu úrody. Od NBS žiadajú preskúmať, či menová politika nespôsobuje obmedzenia úverovania agrosektora bankami. Nakoniec družstevní roľníci žiadajú prehodnotiť dotačnú politiku vlády, aby bola v zmysle nového zákona o poľnohospodárstve a priblížila sa praxi EÚ.
Na tento rok je stanovená cena potravinárskej pšenice pri štátnom intervenčnom nákupe na 4200 Sk za tonu. Zálohovým spôsobom bolo kontrahovaných 200 tisíc ton pšenice. Mimo intervenčných nákupov však táto cena nie je záväzná. Niektorí nákupcovia sa snažia nakupovať potravinársku pšenicu za 3600 až 3700 Sk za tonu.
Súčasné ceny pšenice na Chicagskej burze sú najnižšie od roku 1991, koncom augusta poklesli na 90 USD za tonu, pred rokom v takomto čase bola cena 150 USD za tonu. Európske burzové ceny pšenice sú podstatne vyššie. V celosvetovom meradle bola úroda pšenice dobrá a jej svetové zásoby predstavujú asi pätinu svetovej úrody. Očakávajú sa vysoké úrody pšenice najmä v USA. Naproti tomu na Ukrajine, v Číne a v Kazachstane sa očakáva nižšia úroda.
JURAJ ĎURČENKA