Najnovšej z nich, ktorú ,,odhalil" izraelský denník Haarec, nechýba ani exotickosť: hypnóza, najrozmanitejšie doplnky `a la James Bond, prekombinované pikle medzi jednotlivými frakciami izraelských zložiek. O prípade písal i francúzsky denník Le Monde.
Na počiatku bol špionážny film z čínskeho prostredia, v ktorom čínski špióni zhypnotizujú amerického zajatca, aby ho takto naprogramovaného poslali zabiť vysokopostaveného nežiaduceho politika. Dôstojník-psychológ Benjamin Šalit, príslušník izraelského námorníctva, sa rozhodol tento model prebrať. Ak to fungovalo vo filme, prečo by to nefungovalo aj v prípade nenávideného Arafata? Návrh postúpil Ammánu, špionážnej službe armády. Plán znel: Zhypnotizovať vhodného zajatca, postupne mu ,,vymyť mozog" a potom ho už iba dostať do blízkosti na elimináciu určeného palestínskeho vodcu. Návrh, ktorý sa stal medzičasom plánom, putoval ďalej. Po tom, čo sa dostal do oddelenia špionáže Mossadu a čo bol povýšený na "operáciu", sa z roviny teoretickej prešlo k činu. Vybratím vhodného väzňa s adekvátnym profilom bola poverená tajná polícia Šin Bet. Voľba padla na dvadsaťosemročného Palestínčana z oblasti Hebronu, člena hnutia Fatah, ktorému bolo okamžite pridelené krycie meno - Fat‘hi - a na tri mesiace predĺžená väzba. Celé nasledujúce obdobie sa "Fat‘hi" pod vedením Benjamina Šalita a mužov z Mossadu podroboval intenzívnej príprave.
Keď napokon tohto muža jednej septembrovej noci v roku 1968 priviedli na arabskú hranicu - cieľom jeho misie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou Jordánsko - tak jediné, čo v dôstojníkoch v Ammáne operácia vyvolala, bol smiech. Je vôbec možné, že ich kolegovia z Mossadu uverili tej povedačke o spánku vo dne? Každopádne, "Fat‘hi", vyzbrojený vysielačkou, lokalizátorom a mínou, prechádza hranicu. Zariadenie lokalizátora má pripevniť na Arafatovo vozidlo, mínu vrátiť špiónovi Mossadu, pracujúcemu v hnutí Fatah, ktorý na základe informácií z lokalizátora vykoná samotný atentát…
Prvé, čo Fat‘hi urobí ihneď po prekročení hranice v skutočnosti, je, že celú historku porozpráva na najbližšej policajnej stanici. Ani to však nemôže plán Mossadu ohroziť. Prirodzene, aj s touto verziou sa počítalo. Bola tu poistka v podobe 300-gramovej bomby odpáliteľnej z Izraela, nastraženej v Fat‘hiho vysielačke. Podľa denníka Haarec všetko vyšlo ideálne. Sám Arafat, zvedavý na meno atentátnika-príslušníka Mossadu v radoch Fatah, ktoré malo byť v dohovorený piatok Fat‘himu oznámené, sedel pri nastraženom rádiu s ním. Všetko by bolo vyšlo, stačilo odpáliť nálož. Pre poruchu zariadenia sa tak však opäť raz nestalo. Arafatovi sa neskrivil vlások na hlave, zato technik Mossadu zodpovedný za prípravu bomby v rádiu bol okamžite prepustený. (lu)