"I‘m sorry," odznelo z úst amerického prezidenta Billa Clintona v súvislosti s aférou s bývalou praktikantkou v Bielom dome Monikou Lewinskou krátko pred skončením jeho návštevy Írskej republiky. Ešte predtým navštívil prezident USA Severné Írsko na ceste z dvojdňového summitu s ruským prezidentom v Moskve. Bill Clinton na slovo "ľutujem" akosi pozabudol v televíznom prejave k národu 17. augusta po výpovedi pred Veľkou federálnou porotou. Utobil tak až v piatok v írskom Dubline, pričom sa povráva, že írsky premiér Bertie Ahern mu na to dodal odvahu. Ten nedávno prežíval podobný škandál. Zaplietol sa s vlastnou sekretárkou, ale uvedomil si, že nemôže mať aj úrad, aj manželku, aj sekretárku a priznal sa, manželku opustil a teraz má povesť muža, ktorý sa vie mužne rozhodnúť.
Bill Clinton však mal iný, oveľa prozaickejší dôvod na vyjadrenie ľútosti. Deň predtým totiž na pôde Senátu vystúpil s dlhým prejavom o prezidentovom škandále jeden z najvplyvnejších amerických politikov, demokratický senátor Joseph Lieberman, inak veľký priateľ Billa Clintona, zástanca a presadzovateľ morálnych hodnôt, ktorého zásadový postoj dokresľuje jeho ortodoxné židovstvo a prísne dodržiavanie náboženských predpisov. "Prezidentovo správanie je nielen nevhodné, ale je nemorálne," vyhlásil 56-ročný senátor. Prezident o pripravovanom Liebermanovom vystúpení údajne vedel, čakal ho však až po návrate zo zahraničia. Ten však na prezidentov návrat napriek naliehaniu jeho poradcov nečakal. Keď sa Bill Clinton o tom dozvedel v Severnom Írsku, bol vraj otrasený, ale po schôdzke s poradcami sa rozhodol, že v Dubline sa zmieni o svojom "neospravedlniteľnom správaní" a použije pritom dosiaľ nevyslovené "ľutujem".
Senátor Lieberman sa však v prejave nepriklonil k tým demokratickým politikom, ktorí žiadajú Clintonovu demisiu, ale navrhol, aby Kongres prezidenta pokarhal napríklad písomnou formou v rezolúcii a vyslovil nesúhlas s tým, aby sa na Clintona vyvíjal nátlak na odstúpenie. Tlačový tajomník Bieleho domu Mike McCurry na otázky novinárov ešte v Dubline pripomenul Clintonove slová zo 6. februára tohto roka, keď vyhlásil, že nikdy z funkcie neodstúpi. "Myslím si, že jeho postoj sa v tejto veci nezmenil," dodal Mike McCurry, o ktorom sa povráva, že už balí kufre vo funkcii tlačového tajomníka. Medzi demokratmi sa však už nahlas ozývajú hlasy, že Demokratická strana môže doplatiť na škandál nielen v nadchádzajúcich novembrových voľbách do Kongresu, ale aj v prezidentskom súboji s republikánmi o dva roky. MICHAL HAVRAN
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)