Na Slovensku to začína vyzerať lepšie pre opozíciu ako pre vládu. Neslobodno sa však tešiť vopred. Zatiaľ len Vladimír Mečiar vie, koľko kôl bude mať zápas, veď pravidlá si určil on. Magyar Narancs, Budapešť
DEMOKRACIA OHROZENÁ OPÄŤ ZVNÚTRA
Po desaťročiach komunizmu je demokracia na Slovensku ohrozená opäť zvnútra. Fungovanie jej pravidiel vrhá do nebezpečenstva samovládca Vladimír Mečiar predvolebným politikárčením. Znamená to krok späť. Vyvoláva obraz, o ktorom mnohí dúfali už v roku 1968, že ho majú za sebou. V minulom polroku sa Vladimír Mečiar pokúšal využitím čiastkových prezidentských právomocí a manévrovaním s oznamovacími prostriedkami nakloniť volebné šťastie na svoju stranu. Po volebnom víťazstve Vladimíra Mečiara v roku 1994 sa Slovensko stalo príkladom zlého priebehu premien. Predseda vlády nechal nepovšimnuté rozhodnutia Ústavného súdu SR a povzniesol sa nad ne. Obstrihal slobodu tlače a zabránil postaveniu svojich spoločníkov pred súd.
Time, New York
VÝVIN HOSPODÁRSTVA ZÁVISÍ OD VOLIEB
Medzi vážne problémy na Slovensku patrí zaobchádzanie s maďarskou menšinou. Aj vývin hospodárstva, preukazujúceho v strednej Európe značné výsledky, môže závisieť od výsledku volieb a nasledujúcich politických reforiem.
The Wall Street Journal, New York
ÚSTAVA POZNAMENANÁ ŤAŽKÝM ZRODOM
Slovenský základný zákon je až príliš poznamenaný ťažkým zrodom. Dnes už považuje každá parlamentná strana za nutné prepracovanie ústavy. Strany vládnej koalície si želajú zmenu, lebo si myslia, že terajšia ústava obmedzuje ich moc. Podľa opozície treba určiť v ústave najmä priamu voľbu prezidenta, pretože Slovensko nemá už pol roka hlavu štátu. Opozícia poukazuje na to, že ústava v terajšom znení neposkytuje občanovi dostatočnú ochranu pred štátnou mocou.
Népszabadság, Budapešť