ť tlak na Štátnu dumu a prinútiť ju tak, aby schválila Černomyrdinovu kandidatúru. O Černomyrdinovej kandidatúre mali poslanci dumy, dolnej komory parlamentu ovládanej ľavicovou opozíciou, druhýkrát hlasovať včera popoludní. Prezident Boris Jeľcin ich však požiadal, aby hlasovanie odložili na pondelok a duma žiadosti vyhovela. "Duma určite prijme mienku Rady federácie," dal sa včera počuť predák ruských komunistov Gennadij Ziuganov, ktorého frakcia je v dolnej komore parlamentu najpočetnejšia. Rada federácie včera hlasovala aj pre zmenu ekonomického kurzu Ruska. Prijala za základ ďalšieho rokovania vyhlásenie o sociálnej a hospodárskej situácii, v ktorom žiada, aby sa zmenil systém formovania vlády, aby sa menovanie vlády podriadilo kontrole parlamentu a aby sa súčasne rozšírili jeho právomoci. Hlasovaniu predchádzalo vystúpenie úradujúceho premiéra Černomyrdina, ktorý oznámil, že prezident Boris Jeľcin súhlasil s obmedzením svojich právomocí pri formovaní ruskej vlády. Vyplýva to údajne z návrhu zmien zákona o vláde, ktoré v noci na včera Jeľcin zaslal Štátnej dume.
Úradujúci premiér v Rade federácie oznámil, že počnúc 1. januárom 1999 Rusko prejde k "ekonomickej diktatúre". Podľa jeho slov v súlade s "ekonomickou diktatúrou" bude "majetok zaťatých neplatičov daní automaticky prevedený do správy štátu". Pri nákupe tovaru zo štátneho rozpočtu budú mať absolútnu prioritu domáci výrobcovia. Bude zavedený štátny monopol na výrobu a predaj alkoholu. Základné dlhy budú vyrovnané z federálneho rozpočtu. Do 1. januára 1999 musia byť zaplatené všetky dlhy na dôchodkoch; pre tento účel bude vyplatených z rozpočtu 20 miliárd rubľov. Taktiež budú uhradené všetky dlhy na štipendiách, dlhy zamestnancom zdravotníctva, vedeckým pracovníkom a "veteránom Černobyľu". Prostriedky na vyrovnanie dlhov získa štát z valutových rezerv centrálnej banky a vďaka "kontrolovanej emisii", povedal Černomyrdin.
Vystúpenie Černomyrdina vzápätí kritizoval známy ruský politológ, prezident fondu Politika Vjačeslav Nikonov. Podľa jeho slov tzv. ekonomická diktatúra vychádza len z jediného - z tlačenia peňazí. "To do dvoch mesiacov povedie k závratnej inflácii podobnej ako v roku 1992. Dvakrát vydržať takú stratu vkladov je veľmi ťažké; ktovie, do čoho do vyústi," povedal Nikonov.
Poplašné správy o stave ruského hospodárstva naďalej pretrvávajú. Ruské letecké spoločnosti oznámili, že len ťažko udržia súčasné ceny leteniek v rámci Ruskej federácie. Tlačový tajomník ministra obrany Anatolij Šatalov včera odmietol špekulácie, podľa ktorých sa v blízkosti Moskvy koncentrujú vojská. "Ide o provokáciu," vyhlásil.