Originálny spôsob ako podporiť morálku vojakov, ktorí bojujú proti záplavám, zvolilo šesť veľkých čínskych výrobcov alkoholu. Ako včera informovala agentúra Nová Čína, rozhodli sa rozdeliť medzi vojakov 1 140 000 fľašiek alkoholu s celkovou hmotnosťou 571 ton. Alkohol v sume viac ako štyroch miliónov dolárov "má vyjadriť úctu a úprimnú vďaku obyvateľov provincie S‘-čchuan 270 tisíc vojakom, ktorí bojujú proti záplavám," citovala čínska agentúra vyjadrenie hovorcu provinčnej vlády. Spočiatku obetiam záplav, ktoré trápia Čínu už dva mesiace, výrobcovia pomáhali finančnými darmi a predmetmi najnutnejšej potreby. Potom ich ale provinčné úrady vyzvali na poskytnutie "naturálneho daru" z ich minuloročnej produkcie.
SMRTEĽNÝ TELEFONÁT
Pre mladého muža zo Saudskej Arábie sa telefonovanie v daždi stalo osudným - zasiahol ho pri tom blesk, informuje dnešné vydanie saudskoarabského denníka Al-Madína. S cieľom využiť príjemné počasie po občerstvujúcich dažďoch uplynulých dní sa mladík spolu s dvoma ďalšími priateľmi utáboril na vrcholku hory v okolí mesta Táif, vzdialeného približne 700 kilometrov od metropoly Rijád. Búrkový blesk zasiahol mladého muža práve v čase, keď sa s ním telefonicky spojil jeden z jeho priateľov. Muž bol namieste mŕtvy a jeho spoločníci utrpeli zranenia, dodáva denník.
NOVÉ AKTIVITY NÁMORNÍCTVA
Už sto párov uzavrelo manželstvo na škólskej lodi "Nemecko" v Brémach, uvádza dnes nemecký denník Bild. Trend uzatvárať manželstvá na nezvyčajných miestach pocítilo aj námorníctvo, keďže od februára 1997 sa môžu manželstvá uzatvárať v kapitánskej kajute lode využívanej na školenie námorníkov. Záujem je však taký veľký, že už teraz na uspokojenie všetkých žiadateľov o svadbu na mori jeden matrikár nestačí. Námorníctvo vraj preto zvažuje rozšírenie počtu matrikárov v mužstve na dvoch.
BEZORIEŠKOVÁ ZÓNA
Americké ministerstvo dopravy vyzvalo veľké domáce letecké spoločnosti, aby pre cestujúcich trpiacich alergiou na arašidy zabezpečili na palubách ich lietadiel "bezorieškovú" zónu. Exekutívy oslovených prepravcov vnímali v prvej chvíli vládny obežník ako žart, respektíve ako znak toho, že sa štátna byrokracia zbláznila. Ukázalo sa však, že ide o nový výklad zákona z roku 1986 o preprave telesne postihnutých osôb, kam podľa súčasného tlmočenia možno zaradiť i alergikov. Právna norma preto prepravcov zaväzuje, aby pasažierom prestali ponúkať oriešky - ako to už urobila spoločnosť American Airlines, alebo aby pre vážnych orieškových alergikov vyhradili najmenej tri "bezorieškové" rady sedadiel. Zákaz konzumovania arašidov platí rovnako aj pre zdravých cestujúcich sediacich v tomto vymedzenom priestore.
(TASR, ČTK)