odsúdenie Maďarska za zmarenie rokovaní o Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, sa však jednoznačne potvrdilo, že to nebola najlepšia stratégia a že vláda strany Fidesz podcenila Vladimíra Mečiara.
Nová maďarská vláda premiéra Viktora Orbána zvolila tvrdšiu líniu v politike životného prostredia, a tak (alebo práve preto), ako to sľúbila svojim voličom, aj oficiálne vyhlásila, že nepostaví žiadny nový objekt na dolnom, maďarskom, úseku rieky Dunaj, nakoľko ju k tomu rozsudok medzinárodného súdneho dvora nezaväzuje. Postavenie hrádze na maďarskom území požaduje slovenská strana na základe pôvodnej zmluvy o sústave vodných diel z roku 1977 a argumentuje pritom celoročnou splavnosťou rieky na celom toku a energetickým hľadiskom. Podľa maďarskej strany sa však investície, ktoré musí maďarská vláda vložiť do tohto projektu, nikdy nevrátia, pričom upozorňuje aj na nenávratné škody na životnom prostredí.
Predchádzajúca vláda premiéra Gyulu Horna pripustila postavenie hrádze v návrhu rámcovej dohody, ktorú však kabinet nakoniec neprijal. Ako negatívny signál sa môže vyložiť aj zrušenie verejnej súťaže na vypracovanie štúdií, na základe ktorých mala vláda v súlade s rozhodnutím Hornovho kabinetu do konca tohto roka rozhodnúť o prijatí rámcovej dohody. Už jej zamietnutie prijala slovenská politická elita veľmi rozčarovane. Uvedomujúc si fakt, že takáto stratégia povedie zrejme opäť do Haagu, navrhla maďarská vláda rokovania so Slovenskom na celkom inej báze výkladu haagského rozsudku, ako preferovala predchádzajúca maďarská vláda.
Čo však v Budapešti podcenili, je, že každý sebemenší problém vo vzťahu oboch krajín je politicky využiteľný na živenie protimaďarských nálad, ktoré na Slovensku niektorým politickým subjektom ešte stále môžu priniesť hlasy vo voľbách. Kým Hornovi sa podarilo situáciu v "osom hniezde" upokojiť, tak Orbánovi sa podarilo opäť rozvíriť hladinu vášní. Jednostranné podanie na medzinárodný súd v útočnom tóne je pre Orbána zauchom, vďaka ktorému by si mal uvedomiť jeden zásadný prechmat. Keď totiž Budapešť signalizovala, že až po voľbách v SR prichádza do úvahy nadviazanie kontaktov rokovacích tímov oboch krajín, Orbán nechal svojmu protivníkovi veľký náskok. Maďarská strana bude teraz v Haagu vystupovať ako vinník, aj keď rozsudok nemôže byť taký konkrétny, aby uspokojil slovenskú stranu. KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ