Cez víkend 12.a 13. septembra prebehne v Bosne a Hercegovine (BiH) séria ďalších volieb na základe záverov daytonskej mierovej dohody. Uskutoční sa sedmoro volieb, vzťahujúcich sa buď na celé územie Bosny a Hercegoviny, buď na územie Federácie Bosny a Hercegoviny (moslimsko-chorvátskej časti) alebo v Republike Srbskej (srbskej časti celého štátu). Najhlavnejšie budú voľby prezidenta BiH. Paralelne s nimi v celej Bosne prebehnú voľby do Snemovne zástupcov Parlamentného zhromaždenia BiH a v niektorých obciach voľby komunálne. V Republike Srbskej budú voľby prezidentské a viceprezidentské a voľby do Národného zhromaždenia Republiky Srbskej. Vo Federácii BiH sa uskutočnia voľby do kantonálnych zhromaždení a do Snemovne zástupcov Parlamentného zhromaždenia FBiH.
Na minulých i na nadchádzajúcich voľbách sa zúčastnili a zúčastnia i pozorovatelia zo Slovenska, tentokrát 130 v rámci misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v BiH. OBSE nevykonáva iba dohľad nad priebehom volieb, ale sa veľmi aktívne zúčastňuje už procesu ich prípravy, sčítavania hlasov, vyhlásenia výsledkov a ich uvádzania do praxe. Rola približne 2600 pozorovateľov v bezmála všetkých volebných miestnostiach umocnená kompetenciou podpisu záverečnej zápisnice volieb v danom okrsku, bez ktorého sú voľby neplatné. OBSE vykonáva i záverečné sčítanie hlasov.
Na blížiace sa parlamentné voľby v SR sú tiež pozvaní pozorovatelia OBSE. Na Slovensku bude pracovať 5890 volebných okrskov. Do akej miery sa však naplní filozofia pozorovateľskej misie OBSE na Slovensku a najmä jej efektívnosť a akčný rádius? Veď 150 či 180 pozorovateľov nemôže byť prítomných v takom množstve okrskov na Slovensku, nehovoriac o okresných volebných komisiách a Ústrednej volebnej komisii. Zahmlená je aj odpoveď na otázku ich prítomnosti pri zratúvaní hlasov. Kým vo vyše trojmiliónovej Bosne a Hercegovine budú pozorovatelia vo všetkých okrskoch a budú kontrolovať sčítania hlasov, na vyše päťmiliónovom Slovensku ich podľa súčasných informácií bude pôsobiť 150 alebo 180. Slovensko už má konkrétnu skúsenosť zo zmarenia referenda a v posledných týždňoch i z nekalo vedenej kampane práve tých, ktorí zmarili referendum v SR, ovládli verejnoprávnu STV, schválili nespravodlivý volebný zákon. Preto pôsobenie niekoľkých desiatok pozorovateľov volieb v daných politických podmienkach na Slovensku je skôr kontraproduktívne a umožňuje vláde SR argumentovať ich pozvaním.
Je veľký rozdiel medzi politickou situáciou v terajšej Bosne a Hercegovine a na Slovensku. Oveľa priaznivejšie, pritom však nie ideálne podmienky fungovania demokracie u nás mali byť prirodzenou výzvou vláde SR, aby pozvaním dostatočne efektívnej misie pozorovateľov na naše parlamentné voľby prezentovala svoj neschizofrenický postoj k voľbám.
PATRIK DUBOVSKÝ
(Autor pracoval ako pozorovateľ OBSE na voľbách
v Bosne a Hercegovine)