Za návrh, o ktorom jednoznačne "nemožno rokovať", označil predseda parlamentu gréckej Cyperskej republiky Spiros Kyprianou poslednú iniciatívu vodcu cyperských Turkov Raufa Denktaša, na základe ktorej by sa z Cypru mala stať konfederácia. Grécka strana označila Denktašov návrh za niečo, čo by vlastne len legalizovalo pre ňu neprijateľný stav, v ktorom sa Cyprus nachádza už viac ako dve desaťročia. Pripomeňme, že v roku 1974 vtrhli na ostrov turecké vojská, ktorých invázia bola reakciou na pokus vtedajšej vlády v Nikózii, podporovanej aténskou vojenskou juntou, pripojiť ostrov s po grécky hovoriacou väčšinou ku Grécku. Vojenská junta v Aténach dávno padla, turecké vojská o sile 35 tisíc mužov sú na Cypre dodnes.
Do sporu o Cyprus sa už roky koncentrujú medzinárodné vzťahy dvoch rozhádaných susedov - Grécka a Turecka. Grécko sa pritom netají tým, že využije svoje členstvo v EÚ, o ktoré sa Turecko zatiaľ iba márne snaží, aby strategicky vyrovnalo pozíciu vojensky silnejšieho súpera. EÚ je naším najsilnejším tromfom v tejto hre, tvrdia Gréci, ktorí na jednej strane podporujú integráciu Cypru, na druhej sú odhodlaní vetovať prijatie Turecka, až kým nepristúpi na ich podmienky. Brusel sa pritom vyjadril, že súčasné rozdelenie ostrova nie je prekážkou pri jeho prijatí. Severnú - tureckú časť Cypru, totiž doteraz medzinárodne uznala iba Ankara a v prípade budúceho zjednotenia - podobne, ako to bolo predtým v prípade Nemecka - by sa automaticky zaradila do únie. Zatiaľ čo za Gréckom stojí v celom spore Brusel, Ankara má naopak podporu vo Washingtone. Vodca vládnej konzervatívnej strany cyperských Grékov Anastasiades to v utorok povedal aj počas stretnutia s americkým veľvyslancom: USA podľa neho "svojím postojom jasne podporujú Denktašovu neústupčivosť". Vláda v Nikózii pritom jednoznačne trvá na tom, aby cyperskí Turci rešpektovali dohody z rokov 1977 a 1979, ktoré pod záštitou OSN vytvorili predpoklady pre federatívne usporiadanie ostrova.
Na Cyprus by mali už v novembri doraziť ruské rakety zem-vzduch S-300, ktorými sa vláda gréckej časti ostrova snaží vyrovnať súčasnú tureckú prevahu vo vzduchu. Spor o ne pravdepodobne ešte viac vyhrotí napäté vzťahy oboch strán, ktoré už dnes zvádzajú nekonečné - nateraz len slovné - vojny o každú čiarku v medzinárodných dohodách a protokoloch. Obe majú pritom svoj kus pravdy, ibaže bez skutočnej ochoty ku kompromisu sa celá vec nikdy dopredu nepohne. JURAJ KITTLER