BUDAPEŠŤ (TASR, r) - Maďarské oznamovacie prostriedky priniesli začiatkom tohto týždňa informácie, podľa ktorých maďarská polícia v najbližšej dobe zverejní mená a fotografie väčšinou slovenských občanov, ktorí sa podieľali na atentáte na maďarského podnikateľa. Polícia považuje za isté, že atentát z 2. júla 1998 v centre Budapešti, ako aj útoky na byty politikov FKGP a FIDESZ-MPP, Józsefa Torgyána a Józsefa Szájera, spáchalo odhadom asi 20-členné slovenské komando. V Budapešti poznajú osobné údaje 10 členov tohto zoskupenia, vrátane osoby, ktorá s využitím falšovaných dokumentov zakúpila automobil typu Fiat Polski, pod ktorým explodovala vražedná nálož. Táto osoba, o ktorej kolovali v priebehu leta chýry, že je už po smrti, podľa informácií maďarských vyšetrovateľov žije a skrýva sa vo vlasti. Vyplýva to z informácií budapeštianskeho denníka Magyar Hírlap. Podľa novín sa polícii takmer úplne podarilo odhaliť prípravy inkriminovaného atentátu, terčom ktorého bol podnikateľ a spolupracovník bezpečnostných orgánov MR Tamás Boros. Polícia vie, kedy páchatelia pricestovali do Maďarskej republiky, kde sa ubytovali, kde si zaobstarali trhavinu a kedy ju umiestnili pod spomínané vozidlo, ako aj aký podiel mali jednotliví členovia skupiny na realizácii operácie. Polícia údajne tuší, kto mohol dať poverenie na likvidáciu spomínanej osoby, ale dôkazy bude môcť v tomto smere predložiť iba v prípade, že zatkne predpokladaných páchateľov a tí budú aj vypovedať. Vyšetrovanie ukázalo, že viacero členov komanda prešlo v minulosti výcvikom u slovenskej tajnej služby, ale je isté, že v súčasnosti nie sú v kontakte so žiadnou oficiálnou organizáciou.
Denník Népszava včera informoval, že maďarskej polícii sa s pomocou Bratislavy podarilo už skôr identifikovať viacero osôb, ktoré mohli mať niečo spoločné so spomínanými útokmi. Podľa tohto periodika predbežne nie je jasné, aký bol vzťah medzi maďarskými objednávateľmi a slovenskými realizátormi atentátu. Nie je však vylúčené, že tento vzťah jestvoval už v minulosti.
Podľa pondelňajšieho vydania denníka Népszabadság oficiálne zdroje polície MR, ktorá už zrejme neverí, že sa predpokladaných páchateľov podarí prilákať do Maďarskej republiky a zadržať na jej území, "nekomentovali informáciu denníka Blikk, podľa ktorej sa za atentátom skrýva slovenská teroristická organizácia označovaná v spomínanom bulvárnom periodiku ako Mečiarovo komando". Pri bombovom atentáte v centre Budapešti prišli 2. júla o život popri spomínanom 43-ročnom podnikateľovi aj ďalšie tri osoby. Zranených bolo 24 ľudí, vrátane piatich cudzincov z ČR, Fínska, Nemecka a zo Sýrie.