Slovenské školstvo je na tom horšie ako pred štyrmi rokmi. Koalícia ho "zverila" SNS a táto strana Eve Slavkovskej. Štyri roky sa systémovo a koncepčne neriešila jeho zlá finančná situácia a neriešilo sa jeho personálne zabezpečenie, najmä čo sa týka pedagógov. Ak neberieme vážne úvahy o zriadení pôžičkového fondu pre začínajúcich učiteľov, na ktorý aj tak nie sú peniaze, alebo riešenie v podobe záväzku uchádzača o štúdium učiteľstva, že po ukončení školy bude 5 rokov učiť. Letmý pohľad na rozpočet by mohol síce presviedčať, že do školstva stále plynie viac peňazí, pri prepočítaní na cenovú hladinu však napríklad vysoké školy dostávajú približne jednu tretinu prostriedkov.
Ministrovanie Evy Slavkovskej však okrem jej cestovateľskej vášne poznačil celý raz káuz a kauzičiek. Nedajú sa spomenúť všetky, preto sa pristavíme iba pri niektorých. Odštartovala ich hneď po svojom nástupe v decembri 1994 čistkami na ministerstve, keď zdecimovala predovšetkým stav odborníkov.
Potom sa rozhodla "preskúmať" návrhy na vymenovanie profesorov a požiadala prezidenta, aby vymenovania pozastavil. Prezident síce počkal, ale keď videl, že sa výsledkov preskúmania nedočká, profesorov vymenoval. Na protest sa ministerka viacerých vymenovaní nezúčastnila. A pokúsila sa zdržať vymenovanie ďalších "nepohodlných" jednoducho tak, že ich materiály neposúvala do prezidentskej kancelárie.
Krátko po návšteve pápeža na Slovensku v roku 1995 ministerka rozhodla o zákaze používania videokazety o sexuálnej výchove. Pritom túto kazetu dostali iba tí učitelia, ktorí absolvovali špeciálne školenie. O rok neskôr však pripravila školám sama darček - chronologickú príručku Dejiny Slovenska a Slovákov, o ktorej neskôr ministerstvo rozhodlo, že sa vo vyučovacom procese nebude používať. Táto príručka však vyšla ako účelová publikácia ministerstva a bola na školy distribuovaná v čase, keď ministerstvo zadržiavalo vydanie učebnice dejepisu a v čase, keď na mnohých školách učili dejepis nekvalifikovaní učitelia.
Najväčším známym finančným škandálom ministerky sa stal nákup dvoch osobných automobilov BMW. V roku 1996 tento nákup ministerstvo označilo za "po finančnej i bezpečnostnej stránke naozaj výhodný", ale odmietlo informovať, koľko a komu zaplatilo, kto vyhral "verejné obstarávanie" so šibeničným termínom uzávierky. Tento rok Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že ministerstvo porušilo zákon o verejnom obstarávaní, lebo do súťaže zaradilo návrh, ktorý nezodpovedal podmienkam verejnej súťaže. Navyše zbytočne nakupovalo od autorizovaného predajcu, ktorému zaplatilo o takmer 2 milióny viac, ako by zaplatilo generálnemu importérovi. Ako zistilo SME, keby nebodaj využilo zľavu, ktorú poskytuje štátnym orgánom výrobca, mohlo ušetriť daňovým poplatníkov minimálne 3,5 milióna korún. Je to však iba kvapka. Školstvu predsa chýbajú miliardy…